Absolwenci też będą szczepić przeciwko COVID-19

Resort przypomniał sobie o zagubionej grupie medyków

Absolwenci medycyny, o których resort zapomniał, rozszerzając grupy uprawnione do kwalifikacji do szczepień przeciw COVID-19, wkrótce zyskają taką możliwość. − Trwają prace legislacyjne mające na celu umożliwienie wykonywania kwalifikacji do szczepień przeciw COVID-19 również przez absolwentów kierunku lekarskiego – poinformowała Małgorzata Zadorożna z Ministerstwa Zdrowia.
O absolwentów upomniał się dr n. med. Tadeusz Urban, prezes ORL w Katowicach, w liście do ministra zdrowia 23 czerwca. Zwrócił uwagę, że uprawnieni do kwalifikacji są studenci piątego i szóstego roku kierunku lekarskiego, a także stażyści. Zapomniano o grupie, która znajduje się pomiędzy – czyli o osobach, które złożyły ostatni egzamin , ale nie zaczęły stażu. Lekarze wpadają w martwy okres, w którym tracą możliwość kwalifikowania do szczepień przeciw COVID-19. Nie mogą więc wesprzeć akcji szczepień. Absolwenci swój staż podyplomowy rozpoczną dopiero w październiku, co oznacza, że wakacje pod tym względem będą stracone.
W odpowiedzi na apel prezesa ORL w Katowicach wystosowany 23 czerwca 2021 r., Ministerstwo Zdrowia poinformowało o prowadzonych pracach legislacyjnych, które mają naprawić błąd. Jednocześnie zaznaczyło, że na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji, w zakładce „Rządowy Proces Legislacyjny”, zamieszczony zostanie stosowny dokument.
Przypomnijmy, że obecnie do kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 uprawnieni są:
• Lekarze, lekarze dentyści, felczerzy, pielęgniarki i położne oraz ratownicy medyczni
• Diagności laboratoryjni, farmaceuci i fizjoterapeuci po odbytym szkoleniu teoretycznym
• Studenci 2 ostatnich lat kierunków lekarskich oraz ostatniego roku studiów pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo, którzy mogą kwalifikować do szczepień pod nadzorem lekarza oraz po przedstawieniu zaświadczenia ukończenia, w ramach studiów, przedmiotu związanego ze szczepieniami ochronnymi.
W przypadku lekarzy, lekarzy dentystów, felczerów, pielęgniarek i położnych oraz ratowników medycznych do wykonywania badania kwalifikacyjnego do szczepienia przeciw COVID-19 dodatkowe uprawnienia zawodowe nie są wymagane.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować