Będą premie dla lekarzy rodzinnych za profilaktykę onkologiczną

Wiceminister Sławomir Gadomski o planach resortu

Ministerstwo Zdrowia wprowadzi narzędzia motywacyjne dla zespołów POZ za objęcie lokalnych populacji profilaktyką onkologiczną – powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podczas sejmowej Komisji Zdrowia 8 lipca. Posłowie dyskutowali nad rządowym dokumentem „Narodowa Strategia Onkologiczna – sprawozdanie za rok 2020”.
Podczas obrad komisji resort zdrowia reprezentował wiceminister Sławomir Gadomski, który przedstawił, jakie zadania w ramach NSO udało się realizować w 2020 r., a także mówił o planach.
Przedstawiciel resortu poinformował, że w czasie pandemii realizacja profilaktyki wtórnej napotkała problemy. Mimo to jednak prowadzone były programy badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, mammografii czy programy o mniejszej skali, jakim jest np. program opieki nad rodzinami wysokiego, uwarunkowanego genetycznie  ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe.
Wiceminister Gadomski wspomniał o planowanych nowych rozwiązaniach, miedzy innymi premiach dla lekarzy rodzinnych za prowadzoną profilaktykę. – To dla nas bardzo ważne zadanie. Udało się na nie wyodrębnić środki poza Narodową Strategią Onkologiczną, w ramach Funduszu Medycznego, powołanego ustawą w listopadzie 2020 r. W nim wyodrębniony został subfundusz rozwoju profilaktyki, którego celem jest wsparcie działań zmierzających do poprawy zdrowia, jakości życia i finansowania działań profilaktycznych. Jednym z filarów tego subfunduszu profilaktyki jest finansowanie współczynników korygujących dla POZ. Mam nadzieję, że w drugiej połowie roku sfinalizujemy te rozwiązania - powiedział Sławomir Gadomski.
W jego ocenie narzędzia motywacyjne dla POZ wdrożone zostaną od 1 stycznia 2022 r. Premie otrzymają lekarze rodzinni, którzy obejmują swoich pacjentów programami profilaktycznymi i badaniami takimi jak cytologia, mammografia i kolonoskopia.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować