Dwa rodzaje premii za postępy w szczepieniu pacjentów

Czy motywacja okaże się skuteczna?

− Najważniejszym zadaniem dla lekarzy rodzinnych jest zwiększenie liczby zaszczepionych Polaków. Lekarze, którzy przekonają swoich pacjentów, otrzymają premie za każdy zaszczepiony procent więcej – poinformował podyplomie.pl lek. Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie w piątek, po zakończeniu pierwszego spotkania Zespołu do spraw zmian w podstawowej opiece zdrowotnej.
Jak wyjaśnił lek. Krajewski, choć spraw ważnych dla POZ jest wiele, to kwestia wciąż niedostatecznej liczby szczepień jest w tej chwili priorytetowa. Dlatego właśnie nią zespół zajął się w pierwszej kolejności. Zdaniem prezesa Krajewskiego zaproponowane rozwiązania są obiecujące i powinny zmotywować lekarzy. Zachęta byłaby dwustopniowa. Nagradzany byłby każdy kolejny procent zaszczepionych pacjentów. Ekstrapremia przysługiwałaby za osiągnięcie wysokich progów procentowych. Sposób, w jaki lekarz dotrze i przekona zapisanych do niego pacjentów ani miejsce, gdzie pacjent uda się na szczepienie − nie mają znaczenia. Liczą się tylko wyniki, czyli jak najszybsze przyrosty i osiąganie wysokiego odsetka zaszczepionych pacjentów spośród wszystkich zapisanych do danego lekarza rodzinnego.
Według informacji Jacka Krajewskiego rozporządzenia, w którym będą przedstawione szczegóły rozwiązania, należy się spodziewać już w najbliższych dniach.
Przypomnijmy, że zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw zmian w podstawowej opiece zdrowotnej Ministerstwo Zdrowia opublikowało w czwartek.
Zespołowi przewodniczy dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej. Zastępcami przewodniczącej zostali: dr n. med. Bernard Waśko, zastępca prezesa NFZ do spraw medycznych, i Tomasz Zieliński, prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.
Skład zespołu:
•    dr n. med. Jerzy Friediger, członek prezydium Naczelnej Izby Lekarskiej;
•    Jacek Krajewski, prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie;
•    Beata Ostrzycka, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego;
•    dr hab. n. med. Tomasz Tomasik, prezes Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce;
•    Paweł Żuk, prezes zarządu Centrum Medyczno-Diagnostycznego Sp. z o. o.;
•    Michał Dzięgielewski, dyrektor departamentu lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia;
•    Maciej Karaszewski, zastępca dyrektora departamentu opieki zdrowotnej NFZ;
•    Andrzej Zakrzewski, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Czym zajmie się Zespół?
1) przygotowaniem koncepcji zmian dotyczących działania podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej;
2) wypracowaniem zmian w zakresie finansowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej;
3) wypracowaniem mechanizmu kształtowania wysokości stawki kapitacyjnej w odniesieniu do wskaźnika udziału teleporad we wszystkich poradach lekarskich.
Kolejne obrady zespołu odbędą się jeszcze w lipcu.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować