Szkolone psy wspomogą polskich medyków w walce z COVID-19

Rządowy organ chwali się innowacyjnym pomysłem wykorzystania czworonogów

O zakończonym szkoleniu psów poinformowało na rządowej stronie internetowej Ministerstwo Finansów - Krajowa Administracja Skarbowa.
Pilotażowe szkolenie odbyło się w Ośrodku Szkoleniowym w Kamionie. Cztery zespoły przewodników z psami z Opola, Rzeszowa, Gdyni oraz Warszawy, uczyły się wczesnego wykrywania COVID-19 u ludzi. Do celów edukacyjnych użyto materiału pobranego od zakażonych pacjentów Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Psy nauczyły się bezbłędnie rozpoznawać zapach osób z COVID-19.
Program szkolenia powstał w oparciu o dwa niezależne protokoły treningu medycznego do wykrywania przez psy COVID-19. Jego autorką jest dr Agata Kokocińska, pracująca pod przewodnictwem prof. Michała Dzięcioła z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przy współpracy z francuską grupą badawczo-naukową prof. Dominique Grandjean z Wyższej Szkoły Weterynarii w Alfort (Francja).
I etap szkolenia trwał 5 tygodni, natomiast 3 tygodnie poświęcono na wstępne przygotowanie psów i przewodników oraz na testy olfaktoryczne z wykorzystaniem olfaktometru, którym sprawdzono jakość węchu zwierząt przed i po pracy z materiałem biologicznym.
- Negrita, Sony, Bruce i Hunter wraz ze swoimi opiekunami, będą pomagać w walce z COVID-19 – czytamy w komunikacie organu administracji skarbowej. - Ten innowacyjny projekt poszerzy zakres wykorzystania psów służbowych KAS, a tym samym przyczyni się do walki z COVID-19.
KAS prowadzi rozmowy na temat realizacji II etapu pilotażowego szkolenia, która będzie możliwa po uzyskaniu oceny Komisji Bioetycznej.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować