Niepotrzebna pomoc przy stole operacyjnym, tylko przy papierologii

Porozumienie Chirurgów Skalpel ostro o pomyśle asystentów chirurgicznych

Dziwi nas najnowszy pomysł Ministerstwa Zdrowia o utworzeniu specjalizacji asystenta chirurgicznego lekarza– oświadczyło Porozumienie Chirurgów Skalpel na Facebooku, odnosząc się do projektu, który został skierowany do konsultacji społecznych.
Jak wyjaśniają przedstawiciele Porozumienia, nikt z organizacją pomysłu nie konsultował. - A szkoda, bo byśmy chętnie przypomnieli, że w Polsce istnieje już taka specjalizacja jak pielęgniarstwo chirurgiczne i pielęgniarstwo operacyjne. Ale tak to wychodzi, gdy rząd chce zabłysnąć, a jednocześnie ignoruje głos środowiska lekarskiego – czytamy we wpisie.
Według przygotowanej ustawy, nową specjalizację mogliby uzyskać absolwenci pielęgniarstwa i ratownicy medyczni i to oni mieliby wykonywać czynności, które teraz zwykle wykonuje rezydent chirurgii ogólnej, czyli asystować chirurgowi posiadającemu specjalizację.
- Tymczasem braki kadrowe w chirurgii można by rozwiązać w o wiele prostszy i nie wymagający dodatkowych nakładów sposób, zatrudniając sekretarki medyczne, które uwolniłyby nas z tzw. papierologii. W tym czasie my moglibyśmy spokojnie realizować plan operacyjny – podpowiada Skalpel w swoim wpisie.
Jak dodaje Skalpel, pomysł tylko z założenia wydaje się być rozsądny. - Kto z was - Drodzy Pacjenci - chciałby być operowany przez osobę nie będącą lekarzem? Pomijając robota da Vinci oczywiście – napisali chirurdzy. - Jeżeli to ma tak wyglądać, to po co w ogóle kształcić lekarzy?
Lekarze są oburzeni tym, że nie dostrzega się kompetencji i doświadczenia instrumentariuszek.
Porozumienie Chirurgów Skalpel powstało na początku 2020 roku. Skupia lekarzy specjalistów oraz lekarzy specjalizujących się w dziedzinach medycyny zabiegowej z terenu całej Polski. Celem stowarzyszenia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa i polityków na stale pogarszający się dostęp Polaków do świadczeń zdrowotnych głównie z zakresu chirurgii ogólnej, ale także i innych specjalności zabiegowych, który wynika z  kryzysu pokoleniowego wśród chirurgów. Skalpel domaga się reform w zakresie szkolenia specjalizacyjnego oraz poprawy warunków pracy we wszystkich oddziałach i klinikach zabiegowych w Polsce.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować