Lekarze rozdadzą pacjentom opaski, aby monitorować ich stan

Wkrótce resort ogłosi nabór dla przychodni podstawowej opieki zdrowotnej

Osobom, które przebywały w szpitalach z powodu COVID-19 oraz wyrażą zgodę, lekarze rodzinni będą wręczać opaski telemedyczne, aby monitorować zdalnie parametry zdrowotne – wynika z rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie wykorzystania opasek telemedycznych. 

W ramach programu pilotażowego rząd planuje zakupić 1000 opasek za łączną kwotę 1,5 mln zł. Trafią one do około 300 punktów POZ, z których każdy otrzyma po 20-30 opasek. Lekarz według własnego uznania będzie przekazywał je pacjentom. - Zważając na to, że w Polsce jest blisko 10 000 punktów POZ, opaski trafią jedynie do jednego na dziesięć – zauważa portal Spider’s Web.

Z rozporządzenia wiadomo, że opaski będą monitorowały puls, liczbę kroków oraz temperaturę pacjentów. Dane najprawdopodobniej miałyby być monitorowane przez lekarzy POZ na platformie DOM - Domowej Opieki Medycznej. 

Realizatorzy pilotażu mają być wybrani w drodze naboru, który ogłosi resort. Nie wiadomo jednak, jak miałby wyglądać stały monitoring pacjentów. Usługi punktów POZ realizowane są w godzinach 8-18 od poniedziałku do piątku. Tymczasem ustawodawca przewiduje, że lekarz będzie interweniował, gdyby według danych przekazywanych przez opaskę z pacjentem działo się coś złego. Powstaje zatem pytanie, kto będzie monitorował pacjentów poza godzinami pracy POZ. 

Rozporządzenie weszło w życie w środę 21 lipca. Pacjenci otrzymają opaski na trzy miesiące, kolejne dwa miesiące zajmie podsumowanie pilotażu.


id