Zmiany w karcie segregacji medycznej

W Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych obowiązują nowe karty segregacji medycznej pacjentów.

Karty wprowadza rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, które 10 sierpnia skierowane do ogłoszenia. Zmiany weszły w życie dzień po publikacji. 

Karta jest stosowana w celu dokumentowania segregacji medycznej pacjentów przybywających do szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR). Jest dodawana jako załącznik do historii choroby zarówno w przypadku pacjentów, którym świadczeń udzielono wyłącznie w SOR, jak i takich, którzy po wstępnym zaopatrzeniu w SOR, zostali przeniesieni na inny oddział tego samego szpitala. 

W karcie oprócz podstawowych danych dotyczących podmiotu leczniczego, pacjenta oraz osoby dokonującej segregacji medycznej, znajdują się również informacje o parametrach krytycznych oraz informacje o zakwalifikowaniu danej osoby do kategorii pilności, biorąc pod uwagę jej stan zdrowia. Dodatkowo uwzględniona została ocena stanu psychicznego pacjenta, która przeprowadzana jest podczas udzielania świadczeń zdrowotnych. 

W momencie przetransportowania osoby z zaburzeniami psychicznymi do SOR, osoba odpowiedzialna za przeprowadzanie segregacji będzie dokonywać tej oceny ponownie. 

Segregacja medyczna będzie dokonywana w panelu Triage ESI 4.0, zawierającym punkty decyzyjne zgodnie z algorytmem Emergency Severity Index (ESI) wersja 4.0. 

Wydanie przepisów określających zawartość karty segregacji medycznej stało się możliwe dopiero po ustaleniu jej wzoru w ramach projektu realizowanego na podstawie umowy z Ministrem Zdrowia przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Wdrożenie systemu zarządzającego trybami obsługi pacjenta w szpitalnym oddziale ratunkowym (TOPSOR) w szpitalach zakończyło się z końcem czerwca 2021 r.


INK