ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Postępująca cyfryzacja nie rozwiązuje problemu braku kadr
Potrzebne jest wydłużenie czasu szkoleń i okresów dostosowawczych oraz wdrożenie sposobu finansowania asystentów medycznych, którzy wprowadzali by dane do systemów informatycznych.
Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi wyraziła zaniepokojenie sposobem wprowadzania cyfryzacji w systemie ochrony zdrowia. W ocenie Prezydium, postępująca w takiej formie cyfryzacja ma negatywny wpływ na dostępność do usług medycznych w Polsce.
W apelu łódzkiego samorządu lekarskiego czytamy, że od wielu lat w Polsce jest znaczny niedobór lekarzy. Lukę tę w ogromnym stopniu wypełniają lekarze, którzy osiągnęli już wiek emerytalny, mają duże doświadczenie i wiedzę i chcą nadal ją wykorzystywać dla leczenia pacjentów. Bez aktywności tej grupy zawodowej ochrona zdrowia w Polsce byłaby niewydolna.
Jak wskazuje ORL w Łodzi, dynamika i sposób wprowadzania cyfryzacji sprzyja procesowi wykluczenia wielu starszych lekarzy ze względu na naturalny brak przygotowania informatycznego, ale również wysokie wymagania dla sprzętu, którego nabycie jest konieczne do prowadzenia działalności, nieintuicyjne i często zawodne nowowprowadzane rozwiązania informatyczne.
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi docenia korzyści jakie niesie cyfryzacja i zdecydowanie wspiera kierunek tych zmian, jednak apeluje, aby wprowadzanie nowych technologii odbywało się w sposób ewolucyjny.
Niezbędne jest wydłużenie czasu szkoleń, znaczne wydłużenie okresów dostosowawczych do nowych rozwiązań, z uwzględnieniem możliwości równoległego prowadzenia w sposób tradycyjny dokumentacji lekarskiej, recept, skierowań itp., oraz opracowanie i wdrożenie sposobu finansowania asystentów medycznych, którzy odciążyliby lekarzy przy wprowadzaniu danych do systemów informatycznych.
Takie postępowanie pozwoliłoby nadal być czynnym zawodowo ogromnej rzeszy doświadczonych lekarzy – podkreśla ORL w Łodzi.