Demonstracja 11 września zapoczątkuje falę strajków ochrony zdrowia?

Medycy utworzą białe miasteczko

Przedstawiciele zawodów medycznych przygotowują się do protestu 11 września w Warszawie. Czy planowana na sobotę demonstracja przerodzi się w większą akcję, która zagrozi funkcjonowaniu przychodni i szpitali? Według lek. Artura Drobniaka, wiceprezesa NRL, taki scenariusz jest bardzo możliwy. − Frustracja i wypalenie medyków są tak duże, że ciężko przewidzieć, jaki będzie rozwój sytuacji i strajku – mówił w Radiu Tok FM.
Jak dodał, trzy fale pandemii pozwoliły przećwiczyć postępowanie, więc w razie nadejścia czwartej przygotowana będzie odpowiednia liczba łóżek w szpitalach. − Ale czy obsługa pacjentów będzie choćby na poziomie przyzwoitym, podaję w wątpliwość – mówił wiceprezes NRL.
Poinformował także, że od czasu zawiązania się na początku sierpnia Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego ani premier, ani minister zdrowia, nie przedstawili medykom propozycji, które mogłyby zapobiec eskalacji konfliktu.
Tymczasem Porozumienie Rezydentów już zapowiedziało, że zaraz po demonstracji, która rozpocznie się 11 września o godz. 12, rozstawione będą namioty i powstanie białe miasteczko, wzorowane na tym, które w 2007 roku zorganizowały pielęgniarki. Na miejscu obywały się będą warsztaty, prelekcje i dyskusje.
Jakie postulaty przedstawił komitet protestacyjno-strajkowy?
• Szybszy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej do poziomu 8% PKB, a nie − jak planuje rząd − 7% PKB.
• Zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do średniego poziomu OECD i UE (aby wyhamować migrację).
• Zwiększenie liczby świadczeń finansowanych ze środków publicznych i zagwarantowanie lepszej do nich dostępności.
• Podwyższenie jakości świadczeń – nie tylko pielęgniarskich i lekarskich; niezbędna jest także opieka fizjoterapeutyczna, rehabilitacyjna i farmaceutyczna, a także dostęp do wysokiej jakości diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej.
• Zwiększenie liczby pracowników pracujących w ochronie zdrowia do średnich poziomów OECD i UE.
• Natychmiastowe spotkanie z premierem RP.
W skład Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego wchodzą przedstawiciele: Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Radioterapii, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Bloku Operacyjnego Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Związku Zawodowego Pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Publicznej, Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Krajowej Izby Fizjoterapeutów, Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Naczelnej Izby Aptekarskiej.

id