ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Rzecznik Praw Obywatelskich wzywa ministra zdrowia do walki z przemocą domową
Za mało szkoleń dla lekarzy i pielęgniarek
Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do MZ podkreśla ogromną rolę pracowników ochrony zdrowia w systemie przeciwdziałania i zwalczania przemocy domowej.
RPO przypomina, że przedstawiciele ochrony zdrowia są wprost wymienieni w Ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jako podmioty włączone w realizację procedury „Niebieskiej Karty”.
Rzecznika niepokoi jednak relatywnie niski udział pracowników ochrony zdrowia w inicjowaniu procedury „Niebieskiej Karty”. Jak wynika ze sprawozdania z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania przemocy Domowej za 2019 rok, liczba sporządzonych formularzy „Niebieskich Kart – A” przez pracowników ochrony zdrowia wyniosła 3471 w ogólnej liczbie 94 716 wypełnionych formularzy. Przedstawiciele ochrony zdrowia wchodzą także w skład gminnych zespołów interdyscyplinarnych. - Niestety i w tym przypadku do RPO docierają opinie o niewystarczającym ich zaangażowaniu w prace zespołów – czytamy w liście.
Według RPO, przyczyny tej sytuacji mogą być różne. Jedną z nich mogą być ograniczone działania szkoleniowe kierowane do różnych grup pracowników systemu ochrony zdrowia – w szczególności lekarzy oraz pielęgniarek i położnych. Dane pokazują, że w 2019 r. z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie przeszkolono zaledwie 31przedstawicieli ochrony zdrowia (dla porównania w takich szkoleniach wzięło udział 613 przedstawicieli Policji i 424 pracowników oświaty).
Należy podkreślić, że odpowiednie przygotowanie przedstawicieli ochrony zdrowia do pracy z pacjentem po doświadczeniu przemocy domowej jest zobowiązaniem prawnym Rzeczpospolitej Polskiej wynikającym z Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet (konwencji CEDAW). Także konwencja stambulska nakłada na państwa-strony obowiązki w zakresie zapobiegania i zwalczania przemocy.
Kraje zobowiązane są do zapewnienia ofiarom dostępu do opieki zdrowotnej i służb socjalnych. Dzięki udziałowi w szkoleniach specjaliści mają być przygotowani do udzielania pomocy ofiarom i kierowania ich do odpowiednich służb. Zapewnienie odpowiedniej oferty szkoleń dla osób mających zawodowy kontakt z ofiarami lub sprawcami wszystkich aktów przemocy domowej, do których niewątpliwie należy personel medyczny, jest obowiązkiem wynikającym z konwencji stambulskiej. Szkolenia dotyczyć mają zapobiegania oraz wykrywania aktów przemocy, równości kobiet i mężczyzn, potrzeb i praw ofiar przemocy oraz sposobów zapobiegania wtórnej wiktymizacji.