ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Cyfryzacja w ochronie zdrowia – na jakim etapie jesteśmy
Samorząd lekarski ujawnił raport Centrum e-Zdrowia
– Rysuje się obraz raczej początków cyfryzacji opieki zdrowotnej niż jej rozwiniętego stanu – ocenia stan przygotowań placówek do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej Andrzej Cisło, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Badania ankietowe na ten temat przeprowadziło Centrum e-Zdrowia wśród podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Ankiety odesłało 5060 placówek spośród ok. 180 tysięcy.
Naczelna Rada Lekarska zwróciła się o wyniki i opublikowała je na swojej stronie internetowej, a dr Andrzej Cisło odniósł się do nich.
Jego zdaniem, jeśli chodzi o dostęp jednostek do infrastruktury (komputera i sieci komputerowej), wynik można uznać za zadowalający. Dużo gorzej jest z narzędziami do prowadzenia dokumentacji elektronicznej. Nadal niski jest odsetek podmiotów prowadzących dokumenty EDM (informacja lekarza specjalisty dla lekarza kierującego [w przypadku AOS] lub karta opisu badań diagnostycznych bądź laboratoryjnych [dla pracowni laboratoryjnych i diagnostycznych]).
Wiceprezes NRL odnotował także, że w raporcie Centrum e-Zdrowia nie podano, jak przychodnie odpowiedziały na pytanie o dostawcę oprogramowania wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej i raportowania zdarzeń medycznych. – Ciekawe byłyby dane o strukturze dostawców pod kątem programów autorskich (przeznaczonych specjalnie dla danego podmiotu) i uniwersalnych. Z kolei z danych o liczbie dostawców można by wyciągnąć wnioski co do stopnia monopolizacji rynku oprogramowania medycznego – ocenia.
Zdaniem dr. Cisły ważne jest też pytanie o to, czy w umowie z dostawcą oprogramowania znajdują się zapisy dotyczące wprowadzania modyfikacji systemu w przypadku zmian legislacyjnych.
Skoro obowiązki usługodawców dynamicznie się zmieniają, to zabezpieczenie w umowach wykonania aktualizacji do bieżących wymogów jest kwestią bezpieczeństwa finansowego podmiotów. Brak w umowach odpowiednich gwarancji może być jednym z czynników hamujących postęp reformy.
Dr Cisło zauważa także, że Centrum e-Zdrowia za sukces uznało liczbę podmiotów korzystających z telemedycyny. W badaniu ponad 55% ankietowanych placówek wskazało, iż wykorzystuje tego typu rozwiązania. To wzrost o 44% w stosunku do 2019 r.
W jego ocenie w placówkach AOS i POZ stopień wykorzystania telemedycyny mógłby być z powodzeniem wyższy.
W rezultacie z raportu płynie wniosek, że choć coraz więcej podmiotów korzysta z funkcjonalności EDM, to wciąż cyfryzacja w ochronie zdrowia jest w powijakach.