NRL: podwyższyć akcyzę na papierosy, wpływy przeznaczyć na ważny cel

Szansa na dodatkowe ponad 2 mld zł?

Naczelna Rada Lekarska naciska na rząd, by podniesiono akcyzę na papierosy, a pieniądze trafiły do ochrony zdrowia. Moment jest dobry, bo trwają prace nad budżetem państwa na 2022 rok, a także kończą się prace Forum Akcyzowego.
Prezydium NRL przypomina w apelu skierowanym do Ministerstwa Zdrowia oraz Finansów, że nałóg rocznie zabija około 80. tysięcy ludzi w Polsce, czyli tyle samo co do tej pory straciło życie z powodu SARS-CoV-2. Według badań Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, ponad 53% nieletnich swoje doświadczenia z nikotyną zaczyna od papierosa, a szeroki dostęp do tych najtańszych tylko problem pogłębia.
Samorząd lekarski bardzo niepokoi się sygnałami z Forum Akcyzowego organizowanego przez Resort Finansów. Obawia się, że agresywne działania koncernów tytoniowych mogą doprowadzić do pozostawienia akcyzy na niezmienionym poziomie. Przypomina, że ostatnia istotna podwyżka tego podatku o 40% miała miejsce w 2009 roku i pozwoliła zasilić budżet państwa kwotą rzędu 2,6 mld zł. Podobnej kwoty można spodziewać się także tym razem.
- Boleśnie doświadczona przez pandemię służba zdrowia ma ogromne potrzeby. Brakuje środków na szeroki zakres profilaktyki, która wsparta wysokimi stawkami akcyzy na tradycyjne papierosy mogłaby tę śmiertelną epidemię zahamować – czytamy w apelu NRL.
Według Rady czas rozszerzyć dyskusję o profilaktyce COVID-19 o tematy związane ze zwalczaniem palenia papierosów, które są dla zdrowia kolejnych pokoleń Polaków jednym z największych zagrożeń.

id

Komentarze (1)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

mamut9

13.10.2021 07:58

BZDURA = nigdy te pieniadze nie wpłyna do SZ = kolejna sciema

0