Pacjenci próbują ominąć system testowania

Kto i kiedy zleca test w kierunku SARS-CoV-2?

Lekarze rodzinni ostrzegają, że wiele osób z objawami infekcji z obawy przed testem na COVID-19 nie zgłasza się do lekarzy. Często kontaktują się zbyt późno, gdy trudniej im pomóc. Lek. Tomasz Zieliński z Porozumienia Zielonogórskiego ujawnił, że w sytuacji, gdy dana osoba nie chce testu, niektórzy lekarze idą pacjentowi na rękę pacjentowi i nie kierują na test przeciw COVID-19. Ostrzegł jednocześnie, że omijanie systemu jest niedopuszczalne.
Przypomnijmy, że obecnie wykonanie bezpłatnego testu nie wymaga wizyty u lekarza rodzinnego. Każdy, kto podejrzewa u siebie zakażenie koronawirusem, także jeśli przyjął dwie dawki szczepionki przeciw covid, może dostać skierowanie przez internet. Test w kierunku SARS-CoV-2 także może wystawić również każdy lekarz POZ i nocnej pomocy lekarskiej.
Pacjent otrzyma zlecenie online, jeśli zaloguje się przez profil zaufany i wypełni formularz. Zlecenie zostanie wystawione automatycznie w ciągu godziny. Formularz mogą wypełnić osoby, które ukończyły 18 lat.
Jeśli jest po godzinach pracy przychodni podstawowej opieki zdrowotnej i lekarza rodzinnego, pomocy udzielić może lekarz dyżurujący w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Pracujący tam lekarz w ramach teleporady lub wizyty udzieli konsultacji, a jeśli oceni, że potrzebny jest test, wystawi zlecenie.
Zlecenie wykonania testu na koronawirusa może wystawić również lekarz opieki paliatywnej i hospicyjnej opieki długoterminowej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, a także lekarz, który nie ma umowy z NFZ, ale ma aplikację gabinet.gov.pl.
Testy można wykonać także w weekend –należy zadzwonić na infolinię i poprosić o wskazanie właściwej placówki.
W momencie wystawienia zlecenia na test w kierunku SARS-CoV-2 rozpoczyna się kwarantannę. Jeśli wynik testu będzie pozytywny, kwarantanna zmieni się w izolację domową. Jeśli wynik testu będzie negatywny, kwarantanna zostanie zakończona.
Przez formularz nie można zamówić tzw. karetki wymazowej. Aby to zrobić, należy skontaktować się z lekarzem POZ.
Jeśli wynik testu jest nierozstrzygający ponownie test można wykonać w ciągu 24–48 h, przy czym wcześniej trzeba poprosić lekarza POZ o nowe skierowanie na badanie.

id