Wyśrubowane kryteria dodatku covidowego dla niemedyków

Kto otrzyma jednorazowy dodatek 5 tys. zł?

Pracownicy niemedyczni otrzymają jednorazowy dodatek covidowy w wysokości 5 tys. zł – poinformował 2 grudnia NFZ.
„Minister Zdrowia, poleceniem z 30 listopada 2021 roku, zobowiązał Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do przekazania placówkom medycznym środków na przyznanie dodatkowego wynagrodzenia za pracę w związku ze zwalczaniem epidemii COVID-19” – czytamy w komunikacie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jednorazowy dodatek otrzymają niemedycy, którzy spełniają łącznie następujące kryteria: przez co najmniej 21 dni, w okresie od 1 czerwca 2021 do 30 listopada 2021 roku, wykonywały czynności zawodowe w warunkach bezpośredniego kontaktu z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 – na oddziałach, w których placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego).
Według NFZ dodatek covidowy trafi do osób wymienionych wyżej, które na dzień zgłoszenia do otrzymania jednorazowego dodatku są zatrudnione w placówce medycznej lub w firmie wykonującej usługi na rzecz placówki medycznej, na podstawie:
-  umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej zawartej z tą placówką,
-  umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej zawartej z firmą wykonującą usługi na rzecz tej placówki, w których – w ramach zatrudnienia – wykonywały czynności zawodowe w warunkach opisanych powyżej.
Wypłaty dodatków covidowych dla placówek NFZ wykona w terminie 3 dni, po tym jak oddziały wojewódzkie NFZ otrzymają od nich dane o liczbie personelu, który kwalifikuje się do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia jednorazowego oraz informacje o wysokości łącznej kwoty niezbędnej do wypłaty tego wynagrodzenia.
– Czas potrzebny na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia zależy w największym stopniu od jakości i kompletności danych otrzymanych przez Fundusz z placówek medycznych – podkreśla NFZ.
Fundusz dodaje, że nowelizacja polecenia ministra zdrowia nie wprowadza zmian w zasadach przyznawania i wypłacania dodatków covidowych dla personelu medycznego. Oznacza to, że od 1 listopada przysługuje im dodatek za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
Niezadowolenia nie kryje Ogólnopolski Międzyzakładowy Związek Zawodowy Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia. „Pieniądze otrzymają osoby spełniające kryteria. Czyli de facto będzie jak przy poprzedniej wypłacie. Głos niemedycznych zignorowany. Działamy dalej” – czytamy na koncie FB związku. Pod wpisem nie brakuje głosów oburzenia. Zwracają one uwagę m.in. na fakt, że niektóre oddziały covidowe powstały po określonym przez NFZ terminie, co znacznie ogranicza liczbę osób objętą bonusem.
Związek domaga się stałego comiesięcznego dodatku – w wysokości od 20 do 100% wynagrodzenia – w zależności od tego, jak bliska była styczność z pacjentem.

id