Lekarze i pacjenci po tej samej stronie – przekonuje film warszawskiej izby

Czy kampania zmieni postrzeganie zawodu medyka?

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie chce uświadomić pacjentom, że lekarze też są ludźmi i mają prawo być przemęczeni, zestresowani i sfrustrowani. Ma do tego przekonać film „Jestem lekarzem, jestem człowiekiem” zaprezentowany 2 grudnia w siedzibie izby z udziałem twórców – autorów głośnego, wielokrotnie nagradzanego obrazu „Bogowie” z 2014 roku.
W 3-minutowym filmie wyreżyserowanym przez Łukasza Palkowskiego główną rolę lekarza Tomka zagrał Tomasz Kot. Klip przedstawia typowe obrazki z dyżuru na szpitalnym oddziale ratunkowym. Pokazuje codzienność lekarza: przepracowanie, zmęczenie, brak czasu, jedzenie prostego posiłku, pretensje ludzi czekających w kolejce, zawodny sprzęt. Są także piękne chwile, np. radość z uratowania pacjenta.
Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej, podczas prezentacji filmu mówił, że lekarze nie są impregnowani na hejt i agresję. Chciałby, aby klip zmniejszył wrogość, pokazał, że pacjenci i lekarze są po tej samej stronie.
Film był kręcony podczas pracy SOR-u. To ewenement – zwykle filmy kręci się na nieczynnych oddziałach. Twórcy musieli przerywać zdjęcia, gdy istniało zagrożenie, że dalsza praca kolidowałaby z udzielaniem pomocy. Dzięki temu mogli poczuć atmosferę tego miejsca. Podczas konferencji zapewniali, że pokazane w filmie problemy, w porównaniu z tym, co sami zobaczyli, nie są wyolbrzymione.
Przyznali też, że film „Bogowie” był szczególny w ich karierze, a ponowne spotkanie na planie pozwoliło im wrócić do tamtego momentu i poczuć, że robią coś ważnego.
Najnowszy film jest dostępny w mediach społecznościowych, m.in. na FB Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Jest częścią kampanii społecznej, która ma zmienić postrzeganie lekarzy i pokazać ich jako takich samych ludzi jak pacjenci.

id