Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Obowiązek doskonalenia zawodowego - idą zmiany!
Samorząd lekarski domaga się korekty ministerialnego projektu
Lekarz i lekarz dentysta powinni mieć możliwość doskonalenia zawodowego za pośrednictwem internetowych platform edukacyjnych. Punkty edukacyjne powinni otrzymywać nie tylko za wysłuchanie, ale także wygłoszenie wykładu – ocenia samorząd lekarski.
Jak zauważa Naczelna Rada Lekarska, przedstawiony przez ministra zdrowia projekt rozporządzenia w sprawie sposobu dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów takiej możliwości nie przewiduje.
NRL argumentuje, że platformy medyczne zamieszczają m. in. najnowsze wytyczne w sprawie sposobu postępowania, doniesienia dotyczące pandemii, wyniki badań klinicznych, relacje z kongresów, opinie ekspertów i inne materiały poszerzające wiedzę. Co więcej, lekarze mają do nich nieograniczony dostęp o każdym czasie i w każdym miejscu.
NRL proponuje, aby za posiadanie aktywnego konta lekarzom przyznawano analogiczną liczbę punktów, jak za tradycyjną prenumeratę.
Ponadto NRL proponuje wprowadzenie możliwości realizowania obowiązku doskonalenia zawodowego w formie wykładu wygłoszonego na kongresie, zjeździe, konferencji, sympozjum naukowym czy kursie medycznym. - Skoro projektowane rozporządzenie przewiduje możliwość uzyskiwania punków edukacyjnych za udział w kursach medycznych, to zasadnym jest również zapewnienie możliwości uzyskania punktów edukacyjnych za wygłoszenie wykładu na tego rodzaju wydarzeniach – przekonuje NRL w odpowiedzi przedstawionej wiceministrowi zdrowia Piotrowi Bromberowi na temat projektu.
Samorząd lekarski zwraca uwagę na doskonalenie zawodowe podejmowane przez lekarzy poza granicami kraju, a w szczególności na zagraniczne kursy medyczne i programy edukacyjne udostępniane w telewizji i przez internet. Naczelna Izba Lekarska ostrzega, że nie jest w stanie weryfikować tych kursów i programów edukacyjnych dla potrzeb doskonalenia zawodowego. Oznacza to, że potrzebny jest inny system weryfikacji. - Punkty edukacyjne powinny być przyznawane wyłącznie za te zagraniczne kursy medyczne i programy edukacyjne, które zapewniają odpowiednią jakość kształcenia – stwierdza Rada. - Organizatorzy zagranicznych kursów medycznych i programów edukacyjnych nie będą zainteresowani występowaniem do Naczelnej Izby Lekarskiej o akceptację organizowanego przez nich kursu medycznego lub programu edukacyjnego, co spowoduje, że lekarze uzupełniający swoją wiedzę w tych formach nie będą mogli uzyskać punktów edukacyjnych.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwróciło też uwagę, że ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty przewiduje możliwość uzyskiwania certyfikatów umiejętności zawodowej. Projektowane rozporządzenie powinno więc uwzględnić punkty za tę formę doskonalenia zawodowego.