ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Czy personel placówek opiekuńczych powinien być zaszczepiony jak medycy?
Pacjenci obawiają się zakażenia od opiekunów
Chorzy mogą mieć pewność, że już wkrótce wszyscy medycy będą obowiązkowo zaszczepieni przeciwko COVID-19, ale zagrożeniem dla nich może okazać się korzystanie z usług pomocy społecznej. Pacjenci nie mają możliwości wyboru opiekuna zaszczepionego przeciwko COVID-19. Nie mogą tego w żaden sposób zweryfikować, a co za tym idzie − nie mają pewności co do bezpieczeństwa tych usług.
„Kurier Lubelski” opisuje sytuację niepełnosprawnego mieszkańca Lublina i jego 94-letniej matki, którzy korzystają z pomocy opiekuna z MOPR. Pacjent prosił MOPR o informację, czy przydzielony opiekun jest zaszczepiony na COVID-19. MOPR udzielił odpowiedzi, że ze względu na RODO nie może pytać pracowników, czy zaszczepili się przeciwko wirusowi. MOPR informuje także, że zleca usługi opiekuńcze organizacjom pozarządowym. Opisywany mieszkaniec Lublina prosił o okazanie potwierdzenia zaszczepienia. Kiedy dokumentu nie okazano, odmówił przyjęcia pomocy.
Posłanka Joanna Mucha (Polska2050) wraz z grupą posłów zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia, a także Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z zapytaniem, czy osoby korzystające z pomocy społecznej oraz ochrony zdrowia będą miały zapewniony wybór opiekuna zaszczepionego przeciwko COVID-19, a także, czy planuje się obowiązek szczepień dla pracowników MOPR, ośrodków pomocy społecznej oraz centrów usług wspólnych.
Autorzy interpelacji przypominają, że np. we Francji równocześnie wprowadzono obowiązkowe szczepienia dla całego personelu placówek medycznych i opiekuńczych.
W odpowiedzi podpisanej przez podsekretarza stanu MZ Annę Goławską czytamy, że trwają konsultacje w tej kwestii. Aktualnie szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień realizowane są na zasadach dobrowolności.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed poinformował, że pracownicy pomocy społecznej mogli zaszczepić się w ramach etapu „0” Narodowego Programu Szczepień. Jednak według danych sprzed zaledwie kilku tygodni, zaszczepionych przeciw COVID-19 było około 50% pracowników tych jednostek.