Lekarz nie będzie mógł zastrzec, by farmaceuta nie zmieniał leku

Jak Ministerstwo Zdrowia tłumaczy zmiany w receptach?

Resort zdrowia planuje odebrać lekarzom możliwość umieszczania na receptach adnotacji „nie zamieniać”. Obecnie lekarze mogą wpisać na recepcie dodatkowe informacje, np. „cito”, „nie zamieniać” lub „NZ”. W nowym brzmieniu art. 96a ust. 1d Prawa farmaceutycznego, jedyną adnotacją, jaką lekarz będzie mógł umieścić na recepcie, będzie „cito”.
Co jest powodem ingerencji w uprawnienia lekarzy? Czy zdaniem resortu były one nadużywane? W ostatnim czasie pojawiały się informacje o braku niektórych leków. Posłowie interweniowali w MZ wysyłając interpelacje dotyczących trudności pacjentów z dostępem do konkretnych leków. Wskazywali przy tym, że w niektórych przypadkach problem potęgowała informacja na recepcie „nie zamieniać”.
Jak przypomina portal mgr.farm, osoba realizująca receptę, ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia tańszego odpowiednika leku z recepty, o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci farmaceutycznej lub postaci farmaceutycznej zbliżonej, która nie powoduje różnic terapeutycznych i o tym samym wskazaniu terapeutycznym. Apteka ma obowiązek posiadać ten lek. Jedynie w sytuacji wyraźnego zaznaczenia na recepcie „nie zamieniać” lub „NZ”, pracownik apteki takiego obowiązku nie ma.
Prawdopodobnie resortowi chodzi także o ograniczenie sytuacji, gdy pacjent nie ma dostępu do tańszego zamiennika. Nowa regulacja jednak może przynieść odwrotny rezultat do zamierzonego. Spowoduje, że to farmaceuta, a nie lekarz zdecyduje, jaki lek otrzyma pacjent.
Obecnie ok. 70 proc. leków sprzedawanych w aptekach to zmienniki.

id

Komentarze (4)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

Elżbieta

17.01.2022 00:23

No nie! Różnice w biodostępności leku oryginalnego i "zamiennika" dochodzą do....40% (niektóre leki p/padaczkowe).
I co? MZ weźmie odpowiedzialność za napady gromadne lub stan padaczkowy ???
JA I TAK BĘDĘ PISAĆ "NIE ZAMIENIAĆ"!!!

0

refurbished

10.01.2022 20:41

To tak. Wypiszę formę nierefundowaną na recepcie z adnotacją S. Pacjent powinien zapłacić 100%. Farmaceuta wyda formę refundowaną, z refundacją (bo jest S na recepcie). A pacjent nie spełnia warunków refundacji. Kto winien?

0

barnaba

06.01.2022 21:37

Fajnie. Co z insulinami? Czy aptekarz będzie mógł zamienić Gensulin na Actrapid i wysłać chorego do lekarza, żeby zrobił awanturę o brak odpowiedniego pena?

0

boldtm

06.01.2022 22:58

Uspokajam jako farmaceuta, że NZ na insulinach nigdy nie spotkałem. A pomijając to, nie znam również nikogo, kto dokonywałby zamiany leków biologicznych. A już całkiem na marginesie, niektóre apteki posiadają peny.

0