Programy rehabilitacji pocovidowej oceni nowy pełnomocnik w Ministerstwie Zdrowia

Utworzono funkcję pełnomocnika do spraw rehabilitacji leczniczej po chorobie wywołanej wirusem SARS-CoV-2

Prof. dr hab. n. med. Jan Szczegielniak, konsultant krajowego w dziedzinie fizjoterapii, współtwórca rehabilitacji stacjonarnej pacjentów po COVID-19, został pełnomocnikiem ministra zZdrowia do spraw rehabilitacji leczniczej po chorobie wywołanej wirusem SARS-CoV-2.
W Szpitalu MSWiA w Głuchołazach (województwo opolskie) prof. Szczegielniak wraz z zespołem od początku pandemii pomagali pacjentom, którym koronawirus odebrał sprawność. Jako pierwszy w kraju i Europie wdrożył pilotażowy program rehabilitacji przywracającego ozdrowieńców do normalnego funkcjonowania. Ten model kompleksowej rehabilitacji został opracowany na bazie autorskiego i sprawdzonego modelu rehabilitacji chorych na POCHP, który także powstał z tym szpitalu.
Na stanowisku pełnomocnika prof. Szczegielniak będzie odpowiadał za sprawy związane z  rehabilitacją leczniczą pacjentów po przebyciu COVID-19. Do jego zadań należeć będzie ocena efektywności klinicznej programów rehabilitacji po COVID-19 (w gabinecie fizjoterapeutycznym, w domu pacjenta, w uzdrowiskach i w trybie stacjonarnym), a także inicjonowanie zmian w rehabilitacji oraz opiniowanie projektów strategicznych dokumentów rządowych.
Pełnomocnik będzie zobowiązany do oceny i stawiania wniosków związanych z realizacją powierzonych mu zadań, składania własnych propozycji oraz kwartalnych sprawozdań ze swojej działalności.
Zlecone zadania będzie wykonywał we współpracy m.in. z  Narodowym Funduszem Zdrowia, Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Narodowym Instytutem Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie, konsultantem krajowym w dziedzinie rehabilitacji medycznej, konsultantem krajowym w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej i konsultantem krajowym w dziedzinie chorób płuc.


id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować