Krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii złożył rezygnację

Personalne roszady w kardiologii

Prof. Jarosław Kaźmierczak zrezygnował z pełnienia funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii – poinformowało Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Funkcję objął w 2014 roku.
– Bardzo dziękujemy Panu Profesorowi za 8-letnią współpracę w trakcie pełnienia tej funkcji przy licznych inicjatywach i projektach prowadzonych razem z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym – napisał na stronie internetowej Towarzystwa prof. Przemysław Mitkowski, prezes PTK.
Prof. Kaźmierczak ma ogromne zasługi w reformowaniu kardiologii i wprowadzaniu do leczenia nowych technologii. Niestety dziedzina ta bardzo ucierpiała w wyniku pandemii COVID-19. Statystyki dotyczące nadmiarowych zgonów okazały się szczególnie ponure w przypadku chorych na serce – wzrost był największy w porównaniu ze zgonami z powodu innych chorób, takich jak cukrzyca, choroby neurologiczne czy nowotwory.
Profesor postulował m.in. jak najszybsze wdrożenie innowacyjnych metod leczenia oraz programów opieki koordynowanej. Mówił też o rozczarowaniu tym, że program Kompleksowej opieki nad pacjentami z niewydolnością serca (KONS), mimo inauguracji w 2018 r., wciąż nie wszedł w życie.
Kardiolodzy wiązali z KONS nadzieje na podobną poprawę, jaką przyniósł KOS-zawał. Koordynowana opieka nad pacjentami z zawałem serca okazała się sukcesem, znacząco poprawiając rokowanie.
Rezygnacja prof. Kaźmierczaka jest kolejną poważną zmianą personalną w polskiej kardiologii. Kilka dni temu stanowisko dyrektora Instytutu Kardiologii objął prof. Łukasz Szumowski. Z kolei dotychczasowy dyrektor Instytutu, prof. Tomasz Hryniewiecki, objął nowo tworzone stanowisko pełnomocnika ministra zdrowia do spraw Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032.
Przypomnijmy, że konsultantów krajowych powołuje minister zdrowia spośród specjalistów z poszczególnych dziedzin medycyny. W tym celu występuje o przedstawienie kandydatów do towarzystw naukowych zrzeszających specjalistów w danej dziedzinie. Kandydatury opiniuje samorząd lekarski.
Zadania konsultanta krajowego to m.in.: inicjowanie badań epidemiologicznych, prognozowanie potrzeb zdrowotnych, doradztwo w zakresie realizacji zadań wynikających z Narodowego Programu Zdrowia i innych programów zdrowotnych, opiniowanie wniosków o skierowanie pacjenta do leczenia lub badań za granicą, opiniowanie programów lekowych Ministerstwa Zdrowia oraz nadzór nad programem specjalizacji.

id