Minister Czarnek będzie edukował uczniów na temat zdrowia

Jaki program zajęć przewidziano?

Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki zamierza prowadzić w szkołach edukację zdrowotną. MZ właśnie ogłosiło przetarg na przygotowanie materiałów dla uczniów i nauczycieli oraz przeprowadzenie pilotażowych zajęć obejmujących profilaktykę przeciwnowotworową, kształtowanie postaw prozdrowotnych, a także promocję zdrowego stylu życia.
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło postępowanie przetargowe w ramach programu Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030 na stronie internetowej MEiN.
Jak według ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz ministra edukacji Przemysława Czarnka miałyby wyglądać tego typu zajęcia w szkołach? Tego dokładnie nie wiadomo.
Jak czytamy w komunikacie, usługa pozwalająca przygotować zajęcia dla uczniów w ramach Edukacyjnego Programu dla Zdrowia ma zawierać:
•    opracowanie koncepcji zajęć dydaktycznych z zakresu edukacji zdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia do wdrożenia w szkołach w ramach zajęć o zdrowiu dla uczniów szkół podstawowych z klas 4-8 oraz uczniów szkół ponadpodstawowych;
•    zaprojektowanie i wykonanie zestawu materiałów edukacyjnych (publikacje dla uczniów, konspekty oraz scenariusze zajęć dla nauczycieli, poradnik dla nauczycieli) i pomocy dydaktycznych dla uczniów i nauczycieli oraz poradnika dla rodziców;
•    przeprowadzenie pilotażu zajęć o zdrowiu z wykorzystaniem opracowanych materiałów edukacyjnych i pomocy dydaktycznych, przygotowanie raportu podsumowującego jego rezultaty wraz z rekomendacjami dotyczącymi wdrażania zajęć o zdrowiu w szkołach oraz wdrożeniem wyniku pilotażu we wskazanych materiałach edukacyjnych i pomocach dydaktycznych;
•    zaktualizowanie poradnika metodycznego dla nauczycieli „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”.
Przypomnijmy, że o konieczności edukacji zdrowotnej obywateli lekarze mówią od lat. Podkreślają że najważniejsza jest profilaktyka, a żeby ją stosować, niezbędna jest rzetelna wiedza na temat czynników ryzyka. Również Rzecznik Praw Pacjenta od dwóch lat zabiega o wprowadzenie do szkół przedmiotu wiedza o zdrowiu. Jego zdaniem powinien to być odrębny przedmiot, nie na ocenę, lecz stworzony tak, żeby dzieci i młodzież chciały w nim uczestniczyć.
W Polsce każdego roku na nowotwory zapada ponad 165 tys. osób, a do 2030 r. liczba ta ma wzrosnąć do 200 tys. Przestrzeganie zaleceń zdrowego stylu życia pozwoliłoby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory nawet o 50 proc.

id