BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Porozumienie Zielonogórskie na znak protestu opuszcza ministerialny zespół
Lekarze rodzinni nie chcą odgrywać fasadowej roli
Minister zdrowia nie liczy się ze zdaniem Federacji Porozumienie Zielonogórskie i podejmuje decyzje uderzające bezpośrednio w lekarzy POZ i pacjentów. Dlatego rezygnujemy z udziału w pracach zespołu do spraw zmian w podstawowej opiece zdrowotnej – ogłosiło Porozumienie Zielonogórskie.
Zespół został powołany zarządzeniem ministra zdrowia z 8 lipca 2021 r. – Mimo że działa już siedem miesięcy, jego rola jest wyłącznie fasadowa, a wdrażanie pilnie potrzebnych rozwiązań rekomendowanych przez zespół jest przeciągane w czasie – mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. – Nie mamy realnego wpływu na możliwość wdrażania wypracowanych rozwiązań. Konieczne są zmiany funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce, ale nikt nie liczy się ze zdaniem ekspertów i z ich wiedzą – dodaje Tomasz Zieliński, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
Lekarze zwracają uwagę, że rozwiązania dotyczące podstawowej opieki zdrowotnej wdrażane są z pominięciem opinii zespołu i niekorzystnie wpływają na sytuację pacjentów, świadczeniodawców oraz na funkcjonowanie POZ.
Chodzi przede wszystkim o dwa rozporządzenia ministra zdrowia wydane pod koniec stycznia 2022 r. Jedno dotyczy standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. Zmusza ono lekarzy do obowiązkowego przyjęcia każdego pacjenta w wieku powyżej 60 lat skierowanego do izolacji. Drugie rozporządzenie dotyczy ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej i wprowadza niekorzystane zmiany w POZ. Eksperci podkreślają, że oba te akty prawne nie były przedstawiane zespołowi do oceny. Co więcej – drugie rozporządzenie minister zdrowia podpisał wbrew rekomendacji, którą zespół wyraził uchwałą. To przeważyło. Stąd decyzja o rezygnacji z udziału w pracach nad zmianami w podstawowej opiece zdrowotnej.
– Nasz zespół miał odgrywać rolę doradczą, a jest ignorowany. Inaczej pojmowaliśmy jego rolę, wyrażając wolę uczestnictwa w jego pracach. Stąd decyzja o rezygnacji – dodaje Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
Jednocześnie zarząd Federacji informuje, że 9 lutego 2022 r. weszło w życie rozporządzenie MZ w sprawie zmiany Ogólnych Warunków Umów (OWU), które przewidują, że zmiany zarządzeń prezesa NFZ będą automatycznie wiązały świadczeniodawców POZ, bez konieczności aneksowania ich umów za zgodą obu stron. Eksperci podkreślają, że te zapisy nie są akceptowane i zostały wprowadzone bez zgody świadczeniodawców z Federacji PZ.