ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Medycy w punktach recepcyjnych już przyjmują uchodźców
Jesteśmy gotowi na czarne scenariusze
W punkcie medycznym w rejonie przejścia granicznego w Zosinie udzielono już pomocy przedmedycznej kilkunastu uchodźcom z Ukrainy. „Z reguły były to bóle głowy, inne bóle spowodowane emocjami, a także zasłabnięcia. Na razie nie było potrzeby kierowania kogoś do szpitala” – poinformowała dyrektor hrubieszowskiego szpitala Alicja Jarosińska.
Działania wojenne na Ukrainie przybierają na sile. Są zabici i wielu rannych. Wiele osób ucieka przed wojną. W województwie lubelskim i na Podkarpaciu uruchomiono osiem tzw. punktów recepcyjnych, gdzie wydawane są posiłki, udzielane informacje, a także pomoc medyczna.
W punkcie medycznym w rejonie przejścia w Zosinie są dwie pielęgniarki i karetka transportowa. Jeśli okaże się to niewystarczające, wtedy pogotowie z Zamościa i Chełma zabezpieczy transport do szpitali, gdzie uchodźcom udzielane będą niezbędne świadczenia.
Za punkt w Zosinie odpowiada szpital w Hrubieszowie. Wojewódzki szpital w Chełmie udziela pomocy w punkcie recepcyjnym w rejonie przejścia w Dorohusku. Na miejscu jest pielęgniarka albo ratownik medyczny. Jak zaznaczyła dyrektor szpitala Kamila Ćwik, w razie potrzeby obsada zostanie zwiększona.
Podkreśliła, że wśród personelu chełmskiego szpitala są również lekarze i pielęgniarki z Ukrainy. – Z pewnością będą stanowić też wsparcie w porozumiewaniu się z uchodźcami. Nam to ułatwi pracę, a drugiej stronie zmniejszy duży stres – zaznaczyła dyrektor Ćwik.
Szpital w Tomaszowie Lubelskim udziela pomocy w punkcie recepcyjnym znajdującym się w Lubyczy Królewskiej, niedaleko przejścia w Hrebennem, do którego przybywa coraz więcej uchodźców. – Jest tam zawsze dwóch naszych ratowników lub dwie pielęgniarki, którzy są gotowi do udzielenia pierwszej pomocy. Stacjonuje też całodobowa karetka pogotowia z dwoma ratownikami, która może zapewnić transport do naszego szpitala. Z kolei na sobotę rano zaplanowane jest uruchomienie drugiego takiego punktu medycznego – w Tomaszowie Lubelskim – przekazał w rozmowie z PAP zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala w Tomaszowie Lubelskim Piotr Gozdek.
Szpitale z Zamościa i Szczebrzeszyna zaangażowane są w funkcjonowanie punktu medycznego w rejonie przejścia w Dołhobyczowie.
Wiele osób potrzebuje również pomocy medycznej i wsparcia psychologicznego. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w czwartek na Twitterze, że wszyscy obywatele i mieszkańcy Ukrainy, którzy przybędą do nas w obawie o zdrowie i życie, mogą liczyć na dostęp do opieki medycznej. − Pomożemy również rannym, którym nie będzie mogła pomóc strona ukraińska − zadeklarował. Zapewnił, że „w trudnych chwilach Polska będzie stała przy Ukrainie i jej obywatelach”. Ministerstwo zdrowia, jak i rząd Polski, przygotowują się na najczarniejsze scenariusze.