ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Armia kusić będzie lepszym dostępem do lekarzy
Ustawa o obronie ojczyzny - jakie zmiany w ochronie zdrowia
Ogromna, licząca ponad 800 artykułów i 26 działów, Ustawa o obronie ojczyzny wprowadza nie tylko zmiany dotyczące obronności, ale także ochrony zdrowia. Znajdziemy je w dziale 26, który dotyczy zmian w obowiązujących przepisach, w tym w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Jakie modyfikacje przepisów przewidziano? Między innymi zadbano o potrzeby zdrowotne żołnierek oraz osoby, które z wojskiem zwiążą się na dłużej. Jak czytamy, w przypadku kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią, a także żołnierzy obrony terytorialnej, którzy zobowiązali się do służby wojskowej przez co najmniej 3 lata, „uwzględniając w szczególności stan dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej, Minister Obrony Narodowej, w zakresie posiadanych środków, może dofinansować z budżetu państwa z części, której jest dysponentem, świadczenia gwarantowane”.
Jaki będzie zakres tych dodatkowych usług medycznych? To ustalone będzie po zasięgnięciu opinii konsultanta z danej dziedziny medycyny. W przypadku gdy konsultant nie został powołany, zasięgnie się opinii właściwego konsultanta krajowego z danej lub pokrewnej dziedziny – przewiduje procedowana w Sejmie ustawa.
Dodatkowe świadczenia będą dofinansowane na podstawie umowy zawartej między Ministrem Obrony Narodowej a świadczeniodawcą, dla którego jest on podmiotem tworzącym. Przy wyborze świadczeniodawców uwzględnia się dostępność świadczeń, sprawność procesu leczenia oraz zapewnienie środków na sfinansowanie kosztów leczenia. Do zawarcia umowy nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych.
W przypadku gdy świadczeniodawca zawarł umowę na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Funduszem, będzie zobowiązany przesyłać do wiadomości Funduszu kopię dokumentów rozliczeniowych przedstawianych Ministrowi Obrony Narodowej.
Pacjent ma prawo wyboru szpitala spośród szpitali, które zawarły umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Nowości dotyczą także uprawnień do korzystania poza kolejnością ze świadczeń w placówkach opieki zdrowotnej i w aptekach. Obecnie na liście uprawnionych do obsługi bez kolejki są m.in. kobiety w ciąży, inwalidzi, weterani, dawcy krwi. Teraz znajdą się na niej także żołnierze zawodowi korzystający ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych.
Ponadto żołnierze odbywający zasadniczą służbę wojskową, ćwiczenia wojskowe oraz pełniący terytorialną służbę wojskową, lub służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny – będą objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, o ile mu nie podlegają.
Przypomnijmy: Ustawa o obronie ojczyzny przewiduje ogromne finansowanie na wzmocnienie liczebne i techniczne Wojska Polskiego wobec zagrożeń zza wschodniej granicy. Prac nad nią zaczęły się jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę. Projekt popiera opozycja.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w czwartek 3 marca, podczas obrad Sejmu nad tą ustawą, że wymaga ona szybszego wejścia w życie - już po 30 dniach od ogłoszenia.