Lekarze spoza UE trafią do placówek leczących w ramach NFZ

Wśród uchodźców z Ukrainy około 500 lekarzy

Medyk, który uzyskał prawo do wykonywania zawodu w trybie uproszczonym, może podjąć pracę w każdym podmiocie wykonującym świadczenia dla obywateli Ukrainy, a zatem mającym umowę z NFZ – przewiduje projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym, do którego dotarło Prawo.pl.
Ustawa, która powstaje w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, ma uregulować kwestie związane z pobytem uchodźców z Ukrainy. Właśnie w niej znajdą się przepisy odnośnie ich uprawnień do opieki zdrowotnej, a także dopuszczenia do pracy lekarzy i pielęgniarek spoza Unii Europejskiej. Obecnie do Ministra Zdrowia wpłynęło ponad 1300 wniosków lekarzy spoza UE o zgodę na wykonywanie zawodu w uproszczonym trybie. Minister wydał ich ponad 800.
Przypomnijmy, że od ubiegłego roku do zatrudnienia lekarza czy pielęgniarki z Ukrainy wystarczy potwierdzenie dyplomów przez konsula RP, zgoda polskiego ministra zdrowia na wykonywanie zawodu w Polsce oraz nadanie przez okręgową radę lekarską (ORL) prawa wykonywania zawodu. W takim wypadku prawo wykonywania zawodu jest przyznawane na określony zakres czynności zawodowych, okres i miejsce jego wykonywania wskazane w tej decyzji.
Minister zdrowia może jednak zgodzić się na pracę lekarza spoza UE w innym miejscu albo skierować do pracy przy zwalczaniu pandemii do podmiotu leczniczego innego niż w decyzji. Zgodnie z nowym projektem, lekarz czy pielęgniarka z Ukrainy będzie mogła pracować w każdym podmiocie wykonującym świadczenia dla obywateli Ukrainy, czyli w praktyce – w każdym posiadającym umowę z NFZ. Lekarze i pielęgniarki spoza UE będą mogli zostać zatrudnieni na co najmniej 18 miesięcy – bo tyle na razie wynosi okres legalnego pobytu osób, które zarejestrują się w rejestrze Straży Granicznej.
W terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczeń zdrowotnych trzeba zgłosić ministrowi zdrowia, w jakim podmiocie leczniczym i na jaki okres lekarz został zatrudniony.
Według portalu wśród ponad 600 tys. uchodźców, którzy po 24 lutego przybyli z Ukrainy jest ok. 500 lekarzy.

id