Jak pomagać? Informator nie tylko dla lekarzy

Sprawdzone kontakty w jednym miejscu

Wojna w Ukrainie staje się coraz brutalniejsza. Liczba uchodźców z terenów ogarniętych działaniami wojennymi rośnie. Ale także pomoc ludzi dobrej woli nie ustaje. Jak można pomóc, będąc medykiem lub po prostu chcąc włączyć się w falę pomocy? Które organizacje są sprawdzone i czego aktualnie potrzebują? Jak bezpiecznie przekazywać datki? Zebraliśmy wszystkie informacje w jednym miejscu.

Gdzie poszukiwani są lekarze wolontariusze?

- O zgłaszanie się lekarzy wolontariuszy gotowych wesprzeć ośrodki zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy apeluje Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie. Zabezpieczenie medyczne w tych ośrodkach jest coraz większym problemem. Lekarze, którzy mają możliwość świadczyć taką pomoc, mogą zgłaszać się za pośrednictwem urzędu (wz@mazowieckie.pl) lub bezpośrednio do ośrodków zakwaterowania. Lista ośrodków i dane kontaktowe znajdują się tutaj:

- W reakcji na sytuację w Ukrainie powstała grupa Medycy dla Ukrainy. Zrzesza wolontariuszy zawodów medycznych. Zbierają informacje o potrzebujących pomocy. - Drodzy przyjaciele, jeżeli potrzebujecie naszej pomocy i opieki - jesteśmy tu dla was. Napiszcie do nas wiadomość, skąd jesteście i jakiej pomocy potrzebujecie - pomożemy wam - napisali. Można się do nich zgłaszać mailowo: kontakt.medycydlaukrainy@gmail.com.

- Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie Piotr Czerwiński poszukuje wolontariuszy wśród lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych, opiekunów medycznych do udzielania pomocy medycznej uchodźcom wojennym z Ukrainy przebywającym w wyznaczonych punktach na terenie Krosna i powiatu krośnieńskiego. Zainteresowani mogą się kontaktować z działem kadr od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.05, tel. 13 43 78 264, 13 43 78 265, 13 43 78 295; e-mail: kadry.szpital@krosno.med.pl

Uczelnie medyczne

Wszystkie uczelnie medyczne deklarują pomoc. Przykładowo Warszawski Uniwersytet Medyczny, gdzie studiuje 51 osób z Ukrainy, działa razem z Fundacją Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich. W Centrum Dydaktycznym i CSR trwa zbiórka m.in. tego, co potrzebne jest do zorganizowania spania, opieki nad niemowlętami, a także środków higienicznych, artykułów spożywczych z długą datą przydatności. Jednak największym problemem jest brak miejsc, w których uchodźcy mogliby zamieszkać. Osoby, które chcą zaprosić rodzinę ukraińską lub udzielić innej pomocy, mogą zgłaszać się na kontakt pomocdlaukrainy@wum.edu.pl. Poszukiwani są np. wolontariusze znający język ukraiński do pełnienia roli tłumaczy. Akcję można wesprzeć, wpłacając pieniądze tutaj.

Jak można pomóc – sprawdzone organizacje

Wsparcie medyczne, humanitarne i finansowe dla obywateli Ukrainy organizuje wiele profesjonalnych organizacji pomocowych. Oto ich lista (UWAGA: stale aktualizujemy informacje). Liczy się każda wpłacona kwota, każdy gest dobrej woli:

– Polska Misja Medyczna – we współpracy z Polskim Zespołem Humanitarnym dostarczyła transport do szpitala w Kijowie i wciąż organizuje pomoc medyczną. Organizacja dysponuje zespołem lekarzy wolontariuszy, którzy również są gotowi pomagać. Link do pomocy tutaj

 – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej – pomoc humanitarna oraz wsparcie psychologiczne na obszarach dotkniętych ostrzałem. Wsparcie finansowe można przekazać na stronie internetowej tutaj: lub za pośrednictwem Facebooka.

– Fundacja Ocalenie – pomoc uchodźcom w kraju i na granicy. Z ramienia Fundacji Ocalenie powstała oddolna Grupa Zasoby – poprzez formularz mieszkańcy Warszawy i okolic mogą zaoferować u siebie nocleg, również tymczasowy, osobom uciekającym z Ukrainy. Organizacja szuka też rąk do pracy. Przygotowała poradnik pomocny przed wyjazdem z Ukrainy – krok po kroku. link do pomocy

– Polska Akcja Humanitarna – zapewnia pomoc bezpośrednią poszkodowanym na terenie Ukrainy oraz uchodźcom przyjeżdżającym do Polski. Organizacja uruchomiła zbiórkę finansową na portalu SiePomaga.pl. Prowadzi nabór wolontariuszy, zgłoszenia tutaj.

– Solidarni z Ukrainą – polska zbiórka prowadzona na platformie Pomagam.pl. link do pomocy

– Fundacja Otwarty Dialog gromadzi fundusze na pomoc humanitarną. link do pomocy

– Fundacja HumanDoc organizuje zbiórkę na ewakuację dzieci i osób starszych z atakowanych terenów. link do pomocy

− Fundacja „Nasz Wybór”, prowadząca Ukraiński Dom, utworzona przez i dla Ukraińców.

− Centrum Wielokulturowe w Krakowie. Prowadzi punkty informacyjne dla cudzoziemców. Poszukuje wolontariuszy posługujących się językiem ukraińskim i rosyjskim, ale też lekarzy, nauczycieli i prawników. Więcej informacji na Facebooku. Kontakt: +48 887 201 598, punkt@open.krakow.pl.

− Polski Czerwony Krzyż – dysponuje grupą ratownictwa PCK, a także sprzętem (łóżka polowe, śpiwory, koce, żywność, środki higieny osobistej), ma doświadczenie w udzielaniu pomocy humanitarnej. Link do zbiórki na działania organizacji tutaj.

Inne inicjatywy

Na Facebooku prężnie działa grupa Pomoc dla Ukrainy, na której można umieścić swoje ogłoszenie z ofertą wsparcia lub poszukiwanej pomocy. link tutaj

Ocalmy zwierzęta

– Pomoc dla zwierząt w Ukrainie – grupa na Facebooku, która zajmuje się wsparciem dla rodzin ze zwierzętami oraz pomocą zwierzętom. link

− Fundacja Animal Rescue Poland organizuje punkty weterynaryjne i prosi o zgłaszanie się chętnych do pomocy lekarzy weterynarii oraz techników weterynarii – apel fundacji . Zgłoszenia można wysyłać SMS-em na numer 792 996 088. Państwowy Inspektorat Weterynarii poinformował o tymczasowej procedurze wyjazdu ze zwierzętami domowymi z Ukrainy. Wszelkie informacje znajdują się tutaj

Pomoc prawna

− Stowarzyszenie Interwencji Prawnej – publikuje aktualne przepisy, na bieżąco w mediach społecznościowych informuje o wszelkich zmianach. 

− Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć.

− Fundacja Współpracy Polsko-Ukraińskiej U-WORK.

− Społeczność na Facebooku, m.in. na facebookowej grupie „Prawniczki i prawnicy Ukraińcom”.

Uwaga na podejrzane organizacje!

Wśród ogłoszeń o pomocy pojawiło się też wiele niezweryfikowanych inicjatyw, które mogą być oszustwem w celu wzbogacenia się. Nie należy przekazywać pieniędzy nieznanym organizacjom i organizatorom zbiórki.

Jak pomagają medycy - dobre przykłady

Warto przypomnieć, że ratunek dla życia i zdrowia ofiar wojny w Ukrainie niosą lekarze w całym kraju. Zapominają o ogromnym zmęczeniu pandemią i na co dzień w swoich gabinetach nikomu nie odmawiają pomocy medycznej, a często także socjalnej. Nie jest możliwe, aby wliczyć wszystkie akcje – są ich setki. Oto przykłady:

- Na Pomorzu i Kujawach interniści, pediatrzy, urolodzy, ortopedzi czy stomatolodzy otwierają dodatkowe punkty, gdzie konsultują bezpłatnie, organizują także tłumaczy języka ukraińskiego, którzy pomagają w komunikacji. Wiele prywatnych klinik i gabinetów otwiera szeroko drzwi przybyszom, często informują o tym na swoich stronach internetowych, podając kontakt i harmonogramy specjalistów, również w języku ukraińskim.

- Bezpłatnej pomocy obywatelom Ukrainy zdecydowały się udzielić również placówki prywatne, m.in. grupa Lux Med oraz Centrum Medyczne Damiana. Pakiet POMOC od Lux Med realizują wszystkie placówki Lux Med w całej Polsce oraz w 13 szpitalach Grupy Lux Med. Aby kierować potrzebujących do najbliższej placówki, powstała specjalna, polsko-ukraińska infolinia pod nr tel. 22 45 87 007 oraz adres mailowy ua.kontakr@luxmed.pl. 

- Także Neo Hospital przygotował pakiet świadczeń. W krakowskim Szpitalu na Klinach pacjentki z Ukrainy mogą liczyć na bezpłatne konsultacje ginekologiczne, pakiet badań laboratoryjnych i obrazowych, badania cytologiczne oraz zabiegi, w tym zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci. Szpital oferuje pomoc tłumacza w języku ukraińskim podczas realizacji świadczeń medycznych. Udostępnia też bezpłatnie konsultacje chirurga dziecięcego. Telefony koordynatorów: 785 284 656, 785 170 300, 785 054 460. Więcej informacji tutaj:

Wspomniane firmy mają także miejsca pracy dla medyków z Ukrainy.

- Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej uruchomiło wyszukiwarkę z danymi z obsługą w językach ukraińskim, rosyjskim lub angielskim dostępną pod adresem: medicalhelp.pl. Lekarze z całej Polski - zarówno specjaliści medycyny jak i innych specjalizacji, a także szpitale publiczne - przyjmują poszkodowanych w wyniku wojny bezpłatnie.

- Centrum Medyczne „Sanitas” w Lublinie dla personelu medycznego z Ukrainy uciekającego z terenów działań wojennych, badania z zakresu medycyny pracy (zaświadczenie lekarskie) wymagane przy ubieganiu się o przyznanie prawa wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty w Polsce, wykonywane są nieodpłatnie.

Poinformuj nas o akcji

Lekarze i organizacje mogą poinformować o swojej inicjatywnie na podyplomie.pl, kontaktując się z naszymi dziennikarzami: i.dudzik@medical-tribune.pl, tel. 668 840 874.

id