ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Lekarze wolontariusze poszukiwani do punktów i ośrodków pomocy
Apele o wsparcie nie ustają
Tym, czego bardzo brakuje w miejscach, do których przybywają uchodźcy, jest fachowa pomoc lekarska. Organizatorzy punktów medycznych zwracają się do okręgowych izb lekarskich o pomoc. OIL w Warszawie poinformowała, gdzie w stolicy najbardziej potrzeba medyków. Lekarze, którzy mają możliwość, by zaoferować swój czas i pracę, mogą bezpośrednio kontaktować się z podmiotami zgłaszającymi potrzeby.
Oto prośby wraz z danymi kontaktowymi.
• Urząd m.st. Warszawy organizuje na terenie miasta punkty medyczne dla obywateli Ukrainy będących uchodźcami. Miasto zaprasza do współpracy lekarzy, którzy w formie wolontariatu zechcą uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Lekarze, którzy zechcą wesprzeć funkcjonowanie miejskich punktów medycznych, będą mogli TUTAJ zgłosić taką chęć (po wejściu w link miejsce pracy jest wskazane jako Pałac Kultury i Nauki, jednak punkty medyczne, które będą korzystały ze zgłoszeń dokonanych przez ten link, mogą być zlokalizowane w różnych częściach miasta)
– lekarze chcący wesprzeć punkty organizowane w dzielnicy Wawer mogą zgłaszać się do wyznaczonego koordynatora: Karolina Kozyr (karolina.kozyr-kowalczyk@zoz-wawer.waw.pl, tel. 501598280
• Szpital Południowy (Miasto Stołeczne Warszawa) prosi lekarzy o wsparcie w lokalizacjach: Arena Ursynów, Dworzec Wschodni, Dworzec Zachodni. Aplikować można poprzez specjalny formularz.
• Mazowiecki Urząd Wojewódzki zwraca się do lekarzy wolontariuszy o wsparcie w ośrodkach zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy (ośrodki zlokalizowane na terenie całego województwa). Zgłoszenia należy przesyłać mailowo: wz@mazowieckie.pl.
• Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej uruchamia wyszukiwarkę podmiotów medycznych (POZ, NiŚOZ, AOS, szpitale), w których pracuje personel medyczny posługujący się językiem ukraińskim, rosyjskim lub angielskim, udzielający pomocy medycznej uchodźcom. Podmioty medyczne chcące znaleźć się w takiej bazie mogą zgłaszać się za pomocą formularza.
OIL oferuje też wsparcie dla lekarzy z Ukrainy – członków warszawskiej izby. Jeśli potrzebują pomocy (np. materialnej, mieszkaniowej, prawnej, psychologicznej) dla siebie bądź swoich rodzin, mogą zgłosić to, wysyłając maila z danymi kontaktowymi i zakresem potrzeb na adres: pomoc@oilwaw.org.pl.
Pod tym samym adresem mailowym oczekiwane są zgłoszenia od osób, które chcą zaoferować wsparcie materialne, w tym najbardziej potrzebne: środki medyczne i opatrunkowe, środki higieniczne, koce, śpiwory, poduszki, pościel, materace i łóżka polowe.