ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Lekarze z Ukrainy będą otwierali własne lecznice?
Specustawa daje równe prawa do prowadzenia działalności gospodarczej
Lekarze z Ukrainy, którzy legalnie przejeżdżają do Polski, będą mogli prowadzić działalność gospodarczą na terytorium naszego kraju na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Oznacza to, że będą mogli zakładać własne praktyki lekarskie – przewiduje wchodząca w poniedziałek w życie tzw. specustawa o pomocy Ukrainie, uchwalona przez Sejm w sobotę 12 marca.
Przepisy, które umożliwiają otwieranie i prowadzenie firm, mają wesprzeć obywateli Ukrainy uciekających przed działaniami wojennymi, by jak najszybciej stanęli na własnych nogach i uniezależnili się od pomocy charytatywnej. Obejmują też tych, którzy przybyli do Polski przed 24 lutego i przebywają tu legalnie na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (posiadają np. zezwolenie na pobyt czasowy i pracę).
Obywatele Ukrainy będą zobligowani do posiadania numeru PESEL. Jeśli wjechali legalnie do Polski po 24 lutego 2022 r., będą mogli uzyskać taki numer w urzędzie gminy, po uprzednim potwierdzeniu swojej tożsamości.
Praktyka lekarska to jednoosobowa działalność gospodarcza założona przez lekarza, dzięki czemu lekarz może przyjmować pacjentów np. w swoim gabinecie w domu. Założenie praktyki lekarskiej wymaga jednak dopełnienia wielu dodatkowych formalności. Większość z nich można załatwić drogą elektroniczną.
Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, aby lekarz mógł wykonywać działalność leczniczą jako indywidualną praktykę lekarską, musi:
1. Posiadać prawo wykonywania zawodu
2. Dysponować pomieszczeniem, w którym będą udzielane świadczenia zdrowotne, wyposażonym w produkty lecznicze, wyroby medyczne, aparaturę i sprzęt medyczny odpowiedni do rodzaju i zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych oraz posiadać opinię właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o spełnieniu warunków wymaganych przy udzielaniu określonych świadczeń zdrowotnych
3. Uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)
4. Zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Nie może być:
1. Zawieszony w prawie wykonywania zawodu ani ograniczony w wykonywaniu określonych czynności medycznych na podstawie przepisów o zawodach lekarza i lekarza dentysty lub przepisów o izbach lekarskich
2. Ukarany karą zawieszenia prawa wykonywania zawodu
3. Pozbawiony możliwości wykonywania zawodu prawomocnym orzeczeniem środka karnego zakazu wykonywania zawodu albo zawieszony w wykonywaniu zawodu zastosowanym środkiem zapobiegawczym
4. Lekarz, który planuje podjąć działalność w formie specjalistycznej praktyki lekarskiej (np. chirurgia, ginekologia), musi posiadać odpowiednią specjalizację w danej dziedzinie medycyny.
Gabinet lekarski może być prowadzony w formie indywidualnej praktyki lekarskiej jako jednoosobowa działalność gospodarcza albo grupowo jako spółka cywilna, jawna lub partnerska.
Jakie będzie zainteresowanie tymi możliwościami – na razie nie wiadomo. Mężczyźni zostali zmobilizowani, do Polski przybyły głównie kobiety z małymi dziećmi.