BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Konieczne natychmiastowe nadanie medykom z Ukrainy uprawnień opiekuna medycznego
Samorząd lekarski domaga się od ministra szybkich decyzji
Naczelna Rada Lekarska zwróciła się do ministra zdrowia o uregulowanie prawne działalności punktów pomocy medycznej tworzonych przez samorządy i inne instytucje niosące pomoc uchodźcom. Domaga się też zorganizowania gabinetów lekarskich w miejscach największych skupisk uchodźców.
Od chwili agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę lekarze podstawowej opieki zdrowotnej przyjmują bezpłatnie ukraińskich uchodźców. W razie konieczności kierują ich do specjalistów i szpitali. Przypomnijmy, że 12 marca 2022 roku weszła w życie, z mocą obowiązywania od 24 lutego 2022 roku, ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Specustawa przyznaje prawo do świadczeń medycznych, refundacji leków i zaopatrzenia w wyroby medyczne obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją Rosji, na analogicznych zasadach, jakie przysługują ubezpieczonym. Na mocy specustawy świadczeniodawcy udzielają świadczeń medycznych na podstawie umów z NFZ.
Lekarze wskazują, jak można usprawnić pomoc medyczną dla przyjezdnych.
NRL postuluje rozszerzenie kompetencji przyszpitalnych poradni pediatrycznych i internistycznych o możliwość leczenia uchodźców i ich dzieci (dotychczas poradnie te mogły udzielać świadczeń wyłącznie w ramach kontroli po pobycie w szpitalu).
Domaga się też natychmiastowego przyznania pracownikom medycznym z Ukrainy uprawnień opiekuna medycznego, co pozwoli na zatrudnienie ich jako pracowników medycznych w polskich placówkach ochrony zdrowia do momentu uzyskania przez nich uprawnień zawodowych.
Pilnego rozwiązania wymaga także problem prowadzenia dokumentacji medycznej przez osoby nieznające języka polskiego, które uzyskały zgodę na wykonywanie zawodu na terenie Polski.
Samorząd lekarski ostrzega, że nie ma czasu na powoływanie kolejnych zespołów i długie dyskusje. − Problemy te wymagają natychmiastowego rozwiązania przez ministra zdrowia – oświadcza NRL.