Gotowy na ekstremalne wyzwania? Polska Misja Medyczna tworzy nowy team

Potrzebni medycy do pomocy Ukrainie

Polska Misja Medyczna tworzy Zespół Ratownictwa Medycznego szybkiego reagowania. Zespół zostanie utworzony w odpowiedzi na potrzeby ogarniętej wojną Ukrainy. Będzie dysponował profesjonalną kadrą medyczną, własnym sprzętem i logistyką. Osiągnie gotowość do podjęcia działań w ciągu 24-48 godzin od zdarzenia i będzie mógł przebywać na miejscu przez co najmniej 2-3 tygodnie. Będzie on jednym z ponad trzydziestu takich na świecie akredytowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i trzecim takim w Polsce.
Jak informuje Ewa Piekarska-Dymus, prezeska zarządu Polskiej Misji Medycznej, zgłoszenia ochotników już są przyjmowane są na stronie www.pmm.org.pl/pmm-vasco-emergency-team.
− Chcemy połączyć siły pełnych pasji ludzi wykonujących zawód medyczny i mieć realny wspływ na świat dookoła – informuje PMM. − Naszą pierwszą misją stanie się udzielenie pomocy ofiarom wojny w Ukrainie.
Rekrutację PMM przeprowadzi w trzech etapach. Konieczne będzie przesłanie CV i listu motywacyjnego w języku angielskim i polskim na adres: rekrutacja@pmm.org.pl oraz wypełnienie ankiety do 15 kwietnia 2022 r. Przeprowadzona zostanie także rozmowa kwalifikacyjna online. Ostatnim etapem będzie udział w szkoleniu terenowym, stanowiącym jednocześnie test umiejętności praktycznych udzielania pomocy oraz pracy zespołowej.
Rekrutowani są lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki i psychologowie gotowi do pracy w ekstremalnych warunkach. – W pierwszym etapie oceniane będą kwalifikacje formalne, a następnie predyspozycje psychofizyczne: otwartość na inne kultury, zdolność do analitycznego myślenia, działanie pod presją czasu. Wolontariusze muszą posiadać czynne prawo wykonywania zawodu, co najmniej 3 lata doświadczenia w pracy (w przypadku lekarzy) oraz znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym – informuje Wioletta Węgorowska-Mosz, koordynatorka zespołu. – Mile widziane są specjalizacje lekarskie z medycyny ratunkowej, rodzinnej, internistycznej, pediatrii, ginekologii i położnictwa, a także kursy ultrasonografii. Ponadto: doświadczenie w pracy za granicą – szczególnie udział w misjach humanitarnych oraz znajomość innych, poza angielskim, języków obcych. Przedstawiciele zespołu spotkali się już z dr Palomą Cuchi, przedstawicielką WHO w Polsce, a za kilka tygodni planowane jest szkolenie dla koordynatorów prowadzone przez ekspertów WHO. Spośród 32 akredytowanych przy WHO zespołów, 8 tworzonych jest przez organizacje pozarządowe. Organizacja i utrzymanie w takim przypadku odbywa się ze środków pozyskanych od sponsorów, z dotacji celowych, ale przede wszystkim dzięki wpłatom od indywidualnych darczyńców. Wolontariuszom, którzy przejdą rekrutację, PMM Vasco Emergency Team oferuje udział w szkoleniach, obowiązkowych i doskonalących, zarówno medycznych, jak i niemedycznych, okazję do dzielenia się wiedzą i doświadczeniami o systemach ochrony zdrowia i warunkach udzielania pomocy w różnych częściach świata z międzynarodowymi ekspertami, pracę w oparciu o standardy WHO, a także rozwój zawodowy w obszarze medycyny ekstremalnej i medycyny podróży. Wolontariusze będą mieli zapewniony przelot, zakwaterowanie, diety i wyżywienie, a także ubezpieczenie podróży.
Zarząd Polskiej Misji Medycznej poinformował również o połączeniu swoich sił z firmą Vasco Electronics z Krakowa, która, jako światowy lider w produkcji elektronicznych tłumaczy mowy, specjalizuje się w ułatwianiu komunikacji i przełamywaniu barier językowych. − Vasco Electronics będzie wspierać projekt budowy nowego zespołu medycznego w zakresie organizacji i planowaniu akcji ratowniczych, zakupu oraz przechowywania sprzętu i leków, finansowania akcji wyjazdowych, promocji działań w kraju i za granicą, planowania i realizacji akcji fundraisingowych na rzecz zespołu, a przede wszystkim finansowania szkoleń − zarówno w ramach doskonalenia zawodowego, jak i dotyczących zasad bezpieczeństwa misji, zagrożeń biologicznych, terrorystycznych, a także wybranych aspektów medycyny ratunkowej, tropikalnej i medycyny podróży – mówi Maciej Góralski, CEO Vasco Electronics, doświadczony ratownik medyczny i jednocześnie Lider Zespołu Ratowniczego.

id