Pierwsze odszkodowanie za niepożądany odczyn poszczepienny - dla kogo i w jakiej kwocie?

Rzecznik Praw Pacjenta ogłosił decyzję

Rzecznik Praw Pacjenta zakończył pierwsze postępowanie o odszkodowanie za niepożądany odczyn poszczepienny. Pacjent z województwa mazowieckiego, u którego zdiagnozowano zespół Guillaina-Barrégo, otrzyma 45 tys. zł w ramach Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych.
- To bardzo rzadko występujące zaburzenie nerwów obwodowych, prowadzące do osłabienia lub porażenia mięśni, uwzględnione w charakterystyce szczepionek Vaccine Janssen oraz Vaxzevria. Opinia medyczna Zespołu do spraw Świadczeń działającego przy Rzeczniku potwierdziła, że 64-dniowy pobyt pacjenta w szpitalu wynikał z działania niepożądanego szczepionki - wyjaśnia Bartłomiej Chmielowiec.
Biuro Rzecznika przyjmuje wnioski i prowadzi postępowania administracyjne, by ustalić zasadność przyznania świadczenia i jego wysokości. Fundusz Kompensacyjny obsługiwany przez Rzecznika zapewnia wsparcie finansowe osobom, które doznały poważnych odczynów poszczepiennych, stanowiąc rozszerzenie dotychczasowej odpowiedzialności związanej z zastosowaniem szczepionek.
Rzecznik zaznacza, że duże zainteresowanie Funduszem ze strony pacjentów nie zmienia jednoznacznej oceny, że szczepienia ochronne zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Od końca grudnia 2020 roku wykonano w Polsce ponad 53,8 mln szczepień przeciw COVID-19. Zgłoszonych zostało zaś w związku z tym 18,5 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych, co stanowi jedynie 0,034 proc. ogółu szczepień. Zdecydowana większość NOP (84 proc.) miała przy tym łagodny charakter. Z wnioskiem do rzecznika o przyznanie świadczenia zwróciła się zaś dotąd jedna na 37 tys. osób zaszczepionych.
Od 12 lutego do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 600 wniosków o przyznanie świadczenia kompensacyjnego.
Przeanalizowane dotąd wnioski dotyczą szczepień przeciw COVID-19, ponieważ w pierwszym roku działania Fundusz obejmie szczepienia przeciwko COVID-19, które były realizowane od rozpoczęcia akcji szczepień w grudniu 2020 roku. Od 2023 r. Fundusz Kompensacyjny obejmie także szczepienia obowiązkowe.
Przypomnijmy: zgodnie z przepisami ustawy przewidującej powołanie Funduszu, wnioski do Rzecznika Praw Pacjenta o przyznanie świadczenia kompensacyjnego można składać od 12 lutego 2022 roku. Wniosek podlega opłacie w wysokości 200 zł. W przypadku wszczęcia postępowania opłata podlega zwrotowi tylko wtedy, gdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Podstawowym warunkiem uzyskania świadczenia jest wystąpienie w wyniku szczepienia przeciwko COVID-19 działania niepożądanego wymienionego w Charakterystyce Produktu Leczniczego danej szczepionki.

id