Orkiestra, szczepienia i kursy USG – lekarze wybrali projekty

200 tys. zł w ramach Lekarskiego Budżetu Partycypacyjnego rozdysponowane

Lekarze zrzeszeni w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie mieli zastanowić się, czego im najbardziej brakuje i zgłosić pomysły, które powinny być sfinansowane ze składek.
Zwyciężyły cztery projekty, na które zagłosowało najwięcej lekarzy. Które przedsięwzięcia wygrały i będą realizowane?
Pierwszy projekt to dofinansowanie szczepień ochronnych dla członków OIL w Warszawie przeciwko WZW A, HPV, meningokokom, pneumokokom i innych szczepień zalecanych dorosłym. Autorka projektu Małgorzata Warszawska-Socha wyjaśnia, że to odpowiedź na brak refundacji tych szczepień dla dorosłych. Adresatami projektu są wszyscy członkowie OIL w Warszawie, którzy obecnie zmuszeni są szczepić się odpłatnie.
Druga inicjatywa obejmuje praktyczne szkolenia z zakresu diagnostyki różnicowej niewydolności oddechowej. Autor projektu Piotr Grabski przewiduje cykl 15 szkoleń dla lekarzy zainteresowanych diagnostyką ultrasonograficzną płuc w myśl filozofii point of care. W każdej sesji będzie uczestniczyło 20 osób, łącznie przeszkolonych zostanie 300. Szkolenia będą przeznaczone dla lekarzy stażystów, rezydentów i specjalistów różnych specjalizacji. Uczestnik nabędzie umiejętność rozpoznania: płynu w jamach opłucnowych, niedodmy, odmy opłucnowej, konsolidacji tkanki płucnej. Planowane miejsce szkolenia to Centrum Szkoleniowe Ultrasonografii USG Trener w Warszawie.
Uznanie lekarzy zyskał koncept Orkiestry Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Jak przekonuje pomysłodawca, Krzysztof Moczarski, wspólne muzykowanie będzie sprzyjało wzajemnej integracji. Zespół instrumentalny będzie się składał z lekarzy – absolwentów szkół muzycznych, którzy raz w tygodniu będą się spotykali w siedzibie OIL w Warszawie, aby przygotować koncerty. Skorzysta całe medyczne środowisko warszawskie, bo nawet jeśli sami nie grają na instrumentach, mogą posłuchać muzyki jako publiczność.
Lekarze postawili też na kurs podstaw USG u dzieci dla lekarzy specjalizujących się w pediatrii i gastroenterologii dziecięcej w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM. Natalia Bilińska, inicjatorka, wskazuje, że zajęcia będą skoncentrowane na nauce teoretycznych i praktycznych podstaw USG w pediatrii, ze szczególnym uwzględnieniem obrazowania jamy brzusznej. Przeznaczone są dla lekarzy zatrudnionych w DSK i będą zorganizowane w tej placówce, w Sali Wykładowej Kliniki Gastroenterologii.
Lekarski budżet partycypacyjny OIL ogłosiła 22 listopada 2021 r. Pomysł do zrealizowania do końca 2022 r. mógł zgłosić każdy członek izby. Jednak już na etapie zgłaszania projekt musi zostać pisemnie poparty przez co najmniej pięciu lekarzy – członków OIL w Warszawie.
Wpłynęło 15 projektów. Komisja pozytywnie rozpatrzyła 7 z nich i to one były głosowane. Dwa z 15 projektów nie zostały rozpatrzone z uwagi na przekroczenie terminu złożenia wniosków.
Głosowanie odbywało się za pośrednictwem strony internetowej OIL w Warszawie. Głosy mogli oddawać wyłącznie członkowie warszawskiej izby – każdemu lekarzowi przysługuje jeden głos.
– Część propozycji, które na etapie weryfikacji nie zostały dopuszczone do głosowania, decyzją prezesa ORL w Warszawie może być wsparta przez OIL w Warszawie w okrojonym lub zmodyfikowanym zakresie – zapowiada OIL.
Pomysł jest wzorowany na budżecie partycypacyjnym Warszawy. Co roku mieszkańcy zgłaszają setki różnego typu projektów, które mają ułatwić życie w ich dzielnicy: zadrzewianie, budowla ścieżek rowerowych, obiektów edukacyjnych, sportowych czy przyrodniczych. Autorzy przekonują do swoich pomysłów, a mieszkańcy decydują, które z nich powinny być sfinansowane.

id