Rząd powoła Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej

Medycy będą prowadzili akcje ratunkowe poza granicami Polski

Lekarze, pielęgniarki, ratownicy – łącznie 60 osób – wejdzie w skład Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej (ZPHM). Grupa medyków i innych profesjonalistów będzie prowadziła akcje ratunkowe oraz udzielała wsparcia humanitarnego poza terytorium Polski.
Projekt ustawy o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej, przedłożony przez ministra Michała Dworczyka, przyjęła Rada Ministrów 29 marca.
Plan, który powstał w ubiegłym roku i wtedy nie doczekał się realizacji, obecnie został dopracowany i ma szansę na szybkie uchwalenie. Zespół ma zapewniać niezbędną, natychmiastową pomoc w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia ludzi poza granicami naszego kraju.
Jak czytamy w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, Polska ma doświadczenia związane z organizacją i koordynacją działań ratowniczych na terenie innych państw. Organizowała np. wsparcie medyczne dla polskich kierowców w Dover, ewakuację polskich obywateli z Indii, wyjazd polskich medyków i przedstawicieli służb mundurowych z pomocą słowackim służbom medycznym, realizację szczepień pracowników Kwatery Głównej NATO oraz przedstawicieli Stałej Misji Monitorującej OBWE czy operację związaną z ewakuacją Polaków oraz obywateli Afganistanu do tzw. miejsc bezpiecznych. − Doświadczenia te pokazały potrzebę posiadania stałego zespołu szybkiego reagowania na szczeblu centralnym – czytamy w komunikacie.
Najważniejsze rozwiązania:
•    Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej (ZPHM) będzie brał udział m.in. w:
- akcjach ratunkowo-ewakuacyjnych polskich obywateli będących ofiarami wypadków i innych zdarzeń nagłych;
- wsparciu państw trzecich w działaniach ratunkowych podejmowanych na ich terytorium;
- zabezpieczeniu medycznym akcji związanych z zapewnieniem pomocy polskim obywatelom oraz obywatelom innych państw będących członkami ich rodzin, w tym ewakuacji zagrożonych osób do bezpiecznego miejsca;
- udzielaniu wsparcia humanitarnego.
•    Funkcjonowanie ZPHM zapewni, w imieniu Prezesa Rady Ministrów, szef KPRM, odpowiedzialny za prowadzenie naboru, obsługę kadrową oraz przygotowanie planu organizacji i działania ZPHM.
•    Członkami ZPHM staną się przede wszystkim lekarze, ratownicy medyczni, ratownicy i pielęgniarki wyłonieni w drodze otwartego naboru ogłoszonego w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej KPRM.
•    Szefa ZPHM będzie powoływał i odwoływał Prezes Rady Ministrów.
•    Przewiduje się, że w skład ZPHM wejdzie ok. 60 osób.

id