ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Porady farmaceutyczne receptą na kolejki w POZ?
Farmaceuci walczą o większą niezależność
Farmaceuci domagają się możliwości sprawowania opieki farmaceutycznej, udzielania usług farmaceutycznych i wykonywania zadań zawodowych poza apteką – wynika ze stanowiska podjętego przez Naczelną Radę Aptekarską.
Farmaceuci tłumaczą, że konieczne jest wzmocnienie ich roli w polskim systemie ochrony zdrowia, a przede wszystkim rozszerzenie zakresu świadczeń udzielanych w taki sposób, aby mogli aktywnie prowadzić profilaktykę, promocję zdrowia i farmakoterapię.
NRA zwraca uwagę, że zgodnie z ustawą o izbach aptekarskich z dnia 19 kwietnia 1991 r. zawód farmaceuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Ustawa z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty definiuje opiekę farmaceutyczną oraz szereg usług farmaceutycznych i zadań zawodowych, które nie mają charakteru świadczenia zawodowego, a są świadczone bezpośrednio na rzecz pacjenta. Trzeba wzmocnić rolę farmaceuty w polskim systemie ochrony zdrowia, w tym niezbędne jest rozszerzenie zakresu świadczeń udzielanych przez farmaceutów, aby mogli oni prowadzić profilaktykę, promocję zdrowia i farmakoterapię.
Według NRA farmaceuci mogą poza apteką świadczyć następujące usługi:
- sprawowanie opieki farmaceutycznej
- przeprowadzanie wywiadu farmaceutycznego
- udzielanie porady farmaceutycznej
- wykonywanie pomiaru ciśnienia krwi.
Nie jest to jedyne działanie zmierzające do większej niezależności przedstawicieli tego zawodu. Grupa farmaceutów związanych z aptekami szpitalnymi domaga się możliwości wystawiania recept farmaceutycznych dla osób niebędących członkami rodziny.
Obecnie farmaceuta będący członkiem izby aptekarskiej tylko wtedy może wystawiać receptę farmaceutyczną, jeśli pracuje w aptece ogólnodostępnej, aptece szpitalnej, aptece zakładowej, punkcie aptecznym.
Pojawiają się też inicjatywy zmierzające do doprecyzowania przepisów w taki sposób, aby jasno umożliwiały one wykonywanie zawodu farmaceuty w formie indywidualnych lub grupowych praktyk zawodowych. Farmaceuci powołują się przy tym na opublikowany w grudniu 2020 r. „Raport Opieka farmaceutyczna. Kompleksowa analiza wdrożenia” (Pkt 8.3 i 18), przygotowany przez Zespół ds. opieki farmaceutycznej powołany przez ministra zdrowia, w którym omówiono tę koncepcję.
Farmaceuci argumentują, że uzyskanie przez nich większej niezależności w wykonywaniu zawodu jest pożądane w czasie niedoboru kadr medycznych oraz napływającej rzeszy pacjentów z Ukrainy. Dzięki temu uchodźcy mieliby zapewniony szybszy dostęp do pomocy medycznej.