ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Rodziny o podwyższonym ryzyku onkologicznym pod stałym nadzorem
Nowe świadczenia w poradniach specjalistycznych
Koszyk świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia powiększy się o diagnozowanie i opiekę nad pacjentami z wysokim ryzykiem dziedziczenia niektórych nowotworów. Projekt zarządzenia ministra zdrowia w tej sprawie trafił do konsultacji społecznych.
Obecnie świadczenia te finansowane są w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. Dotyczą one rodzin, w których czynnik ryzyka dziedziczenia konkretnych chorób nowotworowych jest bardzo wysoki. Chodzi o występujące rodzinnie m.in. nowotwory piersi, jajnika, jelita grubego, trzonu macicy, siatkówczaki, choroby von Hippel-Lindau. Opieka nad rodzinami, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia tych chorób jest wysokie, będzie więc nowym produktem rozliczeniowym w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.
MZ liczy, że objęcie członków rodzin kontrolą przyczyni się do wczesnego wykrycia tych chorób.
Opieka będzie wielostopniowa. Po pierwsze - zagrożeni pacjenci będą kontrolowani w poradniach, gdzie po przeprowadzonym wywiadzie, będą kierowani na badania genetyczne. Po drugie - w razie podwyższonego ryzyka, będą pod stałą opieką poradni.
Resort szacuje, że dotyczy to 33 tys. osób w ramach etapu „poradnictwo i badania genetyczne” i 26 tys. pacjentów w ramach etapu „poradnictwo i badania diagnostyczne”.
Koszt wprowadzenia nowych świadczeń od lipca 2022 r. wyniesie około 54,5 mln zł. Wyliczenie zostało oparte na danych od Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Projekt ma wejść w życie po 14 dniach od jego ogłoszenia.