Lekarz wysoko na liście najbardziej prestiżowych zawodów

Polacy doceniają poświęcenie i bohaterstwo?

Opublikowano wyniki drugiej edycji ogólnopolskiego badania najbardziej poważanych zawodów z perspektywy Polaków. Na podium znalazły się zawody związane z ratowaniem życia i zdrowia.
Cztery najbardziej poważane zawody to: strażak (81 proc. respondentów darzy ten zawód poważaniem), ratownik medyczny (80 proc.), lekarz (72 proc.) i pielęgniarka (70 proc.).
W stosunku do ubiegłego roku zawód pielęgniarki stracił 4 pkt proc., a zawód lekarza – zyskał 2 pkt. W efekcie te dwie profesje zamieniły się miejscami w rankingu.
Dalej znaleźli się profesorowie uniwersytetów (66 proc.), górnicy (62 proc.), informatycy (59 proc.) i nauczyciele (57 proc.). Dla przykładu adwokat zajmuj dopiero 15 miejsce (50 proc.).
Jak wyjaśnił Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji SW Research realizującej badanie, ratowanie zdrowia i życia niejednokrotnie wiąże się z dużą dozą poświęcenia i bohaterstwa. To w naturalny sposób wywołuje w społeczeństwie wysoki szacunek dla przedstawicieli związanych z tą dziedziną życia. Dlatego właśnie strażak i ratownik medyczny zajęli najwyższą pozycję w rankingu.
A jakie zawody są najmniej poważane? Wymieniając od końca listy, na które widnieją 34 zawody, są to: influencer (16 proc. badanych darzy ten zawód poważaniem), działacz partii politycznej (17 proc.), youtuber (18 proc.), poseł na Sejm (19 proc.), radny (22) minister (26) i ksiądz (29).
Niski prestiż tych zawodów Piotr Zimolzak wiąże z ich niestabilnością i podatnością na różnego rodzaju kryzysy.
Badanie zostało zrealizowane w dniach 27-28.04.2022 r. na reprezentatywnej próbie 1014 dorosłych Polaków w ramach badania omnibusowego OmniWatch48 metodą wywiadów online.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować