Więcej e-stetoskopów trafi pod strzechy

Resort w trybie pilnym wprowadza możliwość zdalnej opieki nad pacjentami po COVID-19

Pilotaż elektronicznych stetoskopów zostanie rozszerzony o kolejną grupę pacjentów POZ – wynika z projektu rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego wykorzystania elektronicznych stetoskopów opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Jak wyjaśnia resort, stetoskopy będą wykorzystane do opieki nad pacjentami po przebytym zakażeniu SARS-CoV-2, którzy ukończyli 18. rok życia i wymagają dalszej opieki oraz diagnostyki układu oddechowego w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Kwalifikacji do programu pilotażowego będzie dokonywał lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.
Stetoskopy będą wykorzystane jako nowoczesne narzędzia wstępnej diagnostyki potencjalnych zaburzeń – dodano w uzasadnieniu projektu.
Przypomnijmy, że pilotaż został wprowadzony rozporządzeniem z 31 stycznia 2022 r. Stetoskopy powędrowały do 3 tysięcy pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 z ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby COVID–19, tj. u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, wrodzone lub nabyte zaburzenia odporności, przewlekłą chorobę układu oddechowego, wielochorobowść (współistnienie co najmniej dwóch chorób przewlekłych), otyłość, którzy zostali włączeni do programu Pulsocare.
Teraz – dzięki nowelizacji przepisu − zostaną nim objęci już nie tylko pacjenci zakażeni, ale także po przebytym zakażeniu, którzy wymagają dalszej opieki POZ.
E-stetoskop jest bardziej czuły od tradycyjnego i pozwala przekształcić dźwięk akustyczny na sygnały elektroniczne. Sygnały elektroniczne są następnie przetwarzane, digitalizowane i przesyłane do komputera lekarza. Badanie płuc pacjent wykona samodzielnie na podstawie prostych komunikatów urządzenia elektronicznego. Dodatkowo w internecie resort opublikował film instruktażowy dla pacjentów. Lekarz błyskawicznie uzyska dostęp do wyników. Będąc w domu, pacjent nadal pozostaje pod opieką lekarza POZ. W przypadku wątpliwości co do jakości realizowanego świadczenia, lekarz może zadecydować o zmianie formy dalszej diagnostyki i leczenia danego pacjenta.
MZ podkreśla, że projekt jest pilny, dlatego nie przewidziano okresu konsultacji.
Resort dodaje, że ewaluacja programu pilotażowego odbędzie się na podstawie ankiet zamieszczanych na platformie DOM, wypełnianych przez pacjentów oraz realizatorów programu pilotażowego, niezwłocznie po realizacji świadczenia opieki zdrowotnej.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować