NFZ przygotuje reformę pediatrii

Gdzie trafi dodatkowe finansowanie?

Wysokospecjalistyczna pediatria dziecięca otrzyma wzmocnienie finansowe – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski 20 maja podczas wizyty w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.
Jednocześnie pediatria na poziomie podstawowym będzie miała zagwarantowane stałe finansowanie ryczałtowe - aby baza dla leczenia dzieci w Polsce była cały czas utrzymana.
Minister Niedzielski poruszył kwestię psychiatrii dziecięcej. Zapewnił, że reforma jest kontynuowana. Polega na zbudowaniu opieki środowiskowej, czyli przesunięciu ciężaru opieki psychicznej ze szpitali na poradnie, w których pracują psycholodzy. - Można bez konieczności odwiedzania szpitala zostać zaopiekowanym przez specjalistów i przynajmniej część problemów rozwiązywać na poziomie opieki przed szpitalami – mówił.
Dodał, że część pacjentów będzie trafiała do szpitala i dlatego proponowany system ma kilka poziomów. Pierwszy - to opieka środowiskowa, drugi - szpitalnictwo dzienne, gdzie pobyty dzieci wiążą się m. in. z koniecznością prowadzenia nauki. Trzeci, najwyższy - to pobyty szpitalne całodobowe.
Obecnie centrów opieki środowiskowej jest ok. 350 w całej Polsce, a mają powstać kolejne. Szczególnie tam, gdzie czas oczekiwania na tzw. pierwszą wizytę po zgłoszeniu problemu jest długi. - Będziemy decydowali się na kolejne konkursy - zapowiedział.
Niedzielski poinformował o zwiększeniu wyceny świadczeń w dziedzinie psychiatrii dziecięcej, przede wszystkim w opiece środowiskowej, czego efekty - jak przekonywał - wkrótce będą zauważalne.
Ponadto sfinansowane zostały świadczenia wykonane w ubiegłym roku w pediatrii po przekroczeniu limitów. Na ten cel przeznaczono ponad miliard złotych, z czego ponad 700 milionów - z Funduszu Medycznego. - Zdecydowaliśmy się na posunięcie, które absolutnie zdejmuje wszystkie limity jeżeli chodzi o finansowanie pediatrii i warto o tym wiedzieć, ale też widzimy, że to generuje pewnego rodzaju problemy dla tych szpitali, które nie realizują wysokospecjalistycznych procedur - zauważył.
- Tam, gdzie to finansowanie do tej pory było ryczałtowe, okazało się, że nie każdy jest w stanie osiągnąć te wielkości kontraktu, które były osiągane wcześniej - bo taka jest po prostu demografia w Polsce - zaznaczył Niedzielski.
Poinformował, że zwrócił się do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o przygotowanie planu reformy.
Dodatkowym zastrzykiem dla pediatrii jest konkurs, ogłoszony na finansowanie infrastruktury i skierowany między innymi do szpitali o najwyższym poziomie referencyjnym, takim jak Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie.
Niedzielski wyjaśnił, że na rozbudowę infrastrukturalną przeznaczono 2 miliardy złotych, ale wnioski z całego kraju opiewają na kwotę ponad 4 miliardów złotych. Rozważane jest więc zwiększenie puli, aby zaspokoić więcej potrzeb szpitali pediatrycznych.

id

Komentarze (1)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

polf

24.05.2022 15:15

NFZ przygotuje reformę pediatrii? To jakiś żart? NFZ to płatnik. Pediatria jest nauką częścią medycyny. Dlaczego finansiści i urzędnicy mają decydować o leczeniu? Standardy pisane pod finanse to patologia. Zresztą trwająca od 2000 roku czyli 22 lata!!! Brniemy w to dalej? Przez NFZ niedługo nie będzie pracował w opiece publicznej żaden lekarz.

0