Karnety na siłownię i nagrody finansowe dla personelu rozruszają program „Profilaktyka 40 plus”

Czy MZ uda się wykonać 2 miliony badań?

Ministerstwo Zdrowia postanowiło mocniej rozpropagować program „Profilaktyka 40 plus" i przedłużyć czas jego trwania. Pomogą w tym premie dla gabinetów POZ i losowanie nagród. Wszystko to już od lipca.
Program „Profilaktyka 40 Plus" rozpoczął się 1 lipca 2021 roku. Swoisty masowy przegląd zdrowia dojrzałych Polaków miał być odpowiedzią na zaniedbania w tym obszarze, szczególnie po okresie pandemii.
Analizy pokazały, że przebieg epidemii, ciężkość diagnozowanych przypadków zakażeń czy liczba zgonów zależały m.in. od wcześniejszego stanu zdrowia pacjentów.
Żeby wziąć udział w programie i wykonać badania diagnozujące stan zdrowia, pacjent musi wypełnić internetową ankietę. Po wypełnieniu ankiety system informatyczny IKP z automatu wystawia e-skierowanie na badania.
Dotychczas ankiety wypełniło 1,1 mln osób. Prawie 600 tys. z nich wykonało już badania. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się przedłużyć o pół roku program, który przewidziany był do końca czerwca.
Jak tłumaczy minister zdrowia Adam Niedzielski wciąż zbyt mało osób wykonało badania. - Minimum tego, czego oczekujemy po "Profilaktyce 40 plus", to 2 mln badań. Jako społeczeństwo musimy nabrać przekonania, że rutynowa diagnostyka jest podstawą naszego życia, życia w zdrowiu. Musimy zacząć o siebie dbać, żeby kolejne epidemie nas już tak nie dotykały jak COVID-19 - podsumował.
W związku z tym, że na 100 tys. osób, które wzięły udział w ankiecie podsumowującej i oceniającej program "Profilaktyka 40 Plus", ponad 26 proc. wskazała na potrzebę szerszej informacji oraz zachęty do udziału w programie ze strony lekarzy, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o większym zaangażowaniu podstawowej opieki zdrowotnej.
Od 1 lipca przychodnie, które pomogą pacjentowi w wypełnieniu ankiety i pokierują pacjenta na badania, otrzymają premię finansową.
Według wyjaśnień prezesa NFZ Filipa Nowaka, gratyfikację otrzyma personel POZ za pomoc - szczególnie osobom starszym – przy wypełnieniu ankiety. - Chcemy przede wszystkim docenić podmioty medyczne za to, że ich pacjent przejdzie badania „Profilaktyki 40 plus" – mówi prezes NFZ.
Także dla pacjentów przewidziano zachęty – loteria dla osób, które wezmą udział w programie, rozpocznie się zaraz po wakacjach. Ministerstwo Zdrowia rozlosuje nagrody: karty sportowe z dostępem do obiektów sportowych w całym kraju. Wkrótce zostanie ogłoszone postępowanie na operatora programu nagród.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować