Szczepienia w aptekch, szeroka refundacja. Resort zmienia politykę szczepień przeciwko grypie

Z profilaktyki skorzysta więcej osób?

Od 1 września NFZ odciąży przychodnie lekarzy rodzinnych i sfinansuje usługę szczepienia przeciwko grypie nie tylko w POZ, ale także w aptekach oraz innych zainteresowanych podmiotach leczniczych.
Jak poinformował 9 sierpnia wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, AOTMiT wyceniło podanie szczepionki przeciwko grypie na 21,83 zł (wcześniej świadczenie to było wycenione na ok. 17 zł).
Resort zdrowia w tym roku nie zakupi szczepionek przez budżet państwa. Szczepionki będą dostępne w aptekach, przy czym dla niektórych grup pacjentów będą refundowane.
Całkowicie bezpłatnie zaszczepią się osoby 75+. Z 50 proc. refundacją będą mogły skorzystać osoby w wieku 65+, chorzy przewlekle oraz dzieci.
Resort zdrowia liczy, że dzięki takim rozwiązaniom znacznie więcej obywateli zdecyduje się na ten rodzaj profilaktyki. W minionym sezonie przeciwko grypie odsetek zaszczepionych był rekordowo wysoki - ok. 7 proc. populacji.
Jak mówił Miłkowski, zapasy preparatów będą uzupełniane na bieżąco, w zależności od zapotrzebowania. Wstępna dostawa do Polski przewiduje 2 mln sztuk z możliwością zwiększenia.
Wiceminister odniósł się też do sygnałów o pogarszającej się kondycji finansowej aptek. Podkreślił, że apteki są podstawą bezpieczeństwa lekowego pacjentów, ale ostatni okres związany ze wzrostem cen dotknął tę branżę. Zapowiedział wzrost marż aptecznych, nie zmienianych od dekady oraz hurtowych. - To powinno wpłynąć na rentowność tych podmiotów – zapowiedział Miłkowski.
Nowością ma być także finansowanie przez NFZ nocnych, świątecznych i sobotnio-niedzielnych dyżurów w powiatach do 40 tys. mieszkańców.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować