Druga dawka przypominająca dla personelu od 17 sierpnia. Dlaczego nie należy odkładać decyzji?

Po przyjęciu czwartej dawki przeciwko COVID-19 medyk bez przeszkód otrzyma piątą, na Omikron

Lekarze, inni pracownicy podmiotów medycznych, studenci kierunków medycznych i farmaceuci od 17 sierpnia będą szczepieni czwartą dawką. W nocy z 16 na 17 sierpnia wystawionych będzie ok. 400 tys. e-skierowań dla pracowników ochrony zdrowia (tyle liczy ta grupa), natomiast w przypadku studentów wystarczające będzie okazanie legitymacji studenckiej – poinformował 12 sierpnia minister zdrowia Adam Niedzielski.
W czasie piątkowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia poinformował o nowych wytycznych dotyczących drugiego przypominającego szczepienia.
Przypomnijmy, że obecnie czwartą dawkę otrzymują osoby z upośledzoną odpornością oraz osoby powyżej 60 roku życia, co jest zgodne z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków (EMA).
Minister podkreślił, że decyzję podjęto po konsultacji ze środowiskiem medycznym, a więc - nie tylko lekarzami i pielęgniarkami, ale również farmaceutami. Była to wspólna decyzja resortu oraz Zespołu ds. Szczepień i Rady ds. COVID-19 przy premierze.
Niedzielski dodał, że w pierwszej kolejności powinny zaszczepić się osoby, które zajmują się pacjentami covidowymi.
Niedzielski potwierdził też, że szczepionka uwzględniająca wariant Omikron, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, spodziewana jest we wrześniu.
O szczepienia medyków już od 29 lipca upominała się Naczelna Rada Lekarska. W apelu wystosowanym do ministra domagała się, aby pracownicy ochrony zdrowia zostali objęci szczepieniami drugą dawką przypominającą, szczególnie od 50 roku życia oraz bez względu na wiek, jeśli pracują bezpośrednio z pacjentami, którzy nie mogą przyjąć szczepienia lub należą do uznanych grup ryzyka ciężkiego przebiegu i zgonu w przebiegu COVID-19. Warunkiem powinien być co najmniej 4-miesięczny odstęp od pierwszej dawki przypominającej. 
W ocenie Rady nie jest wskazane odkładanie decyzji o szczepieniu na jesień, kiedy zapowiadane jest wprowadzenie na rynek zmodyfikowanych szczepionek na Omikron. - Przyjęcie teraz drugiej dawki przypominającej nie będzie stanowiło przeciwwskazania do uzupełniającej dawki nowej szczepionki, jeśli będzie dostępna jesienią – czytamy w apelu NRL.
Stanowisko to znalazło potwierdzenie w rekomendacjach dr. Pawła Grzesiowskiego, eksperta NRL ds. zagrożeń epidemicznych. - Personel medyczny powinien potraktować szczepienie drugą dawką przypominającą priorytetowo, mając na uwadze bezpieczeństwo własne i pacjentów - zaleca dr Grzesiowski.
W drugim szczepieniu przypominającym można wykorzystać zarówno szczepionki mRNA, te same, które były użyte jako pierwsza dawka przypominająca, jak również zmienić preparat, zgodnie z wcześniejszymi badaniami, które wykazały, że schematy mieszane mają korzystny wpływ na odpowiedź immunologiczną.  
W przypadku przebycia COVID-19 w ostatnich miesiącach, odstęp między szczepieniem a wyzdrowieniem ustalany powinien być indywidualnie według zasady: po zakażeniu o lekkim przebiegu – odstęp 4 tygodnie, po średnio ciężkim przebiegu – 6-8 tygodni, po ciężkim przebiegu – 3 miesiące.  
Dr Grzesiowski przypomina też, że ze względu na dostępność szczepionek przeciw grypie na sezon 2022/2023, możliwe jest jednoczasowe przyjęcie szczepionki przeciw grypie i COVID-19, pod warunkiem wstrzyknięcia w oddzielne miejsca.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować