Siedem miliardów na nowe łóżka geriatryczne. Na zwiększenie liczby geriatrów pomysłów brak

Rząd rozwija opiekę długoterminową

Siedem miliardów złotych trafi do 200 podmiotów leczniczych, by rozwinęły opiekę długoterminową i geriatryczną – przewiduje przyjęta we wtorek 16 sierpnia uchwała Rady Ministrów w sprawie ustanowienia „Programu inwestycyjnego modernizacji podmiotów leczniczych”.
Kwota siedmiu miliardów przewidziana jest na pięć lat. Z tych pieniędzy szpitale przeprowadzą remonty i kupią wyposażenie niezbędne do tego, by stworzyć tam nowoczesne oddziały opieki długoterminowej i geriatrycznej. Inwestycje dotyczyć będą także infrastruktury dla ratownictwa medycznego.  Zmodernizowane zostaną szpitalne oddziały ratunkowe, powstaną przy nich lądowiska. Przewidziano także zakup ambulansów.
Łącznie baza łóżkowa opieki długoterminowej zwiększy się o 15 tys. dodatkowych łóżek, natomiast geriatryczna o 1 tys. dodatkowych łóżek.  Większy nacisk położony zostanie na opiekę długoterminową – pieniądze trafią do 177 podmiotów udzielających tych świadczeń. W geriatrii będzie to 60 podmiotów.
Opieka geriatryczna jest obecnie jednym z największych wyzwań opieki zdrowotnej – społeczeństwo starzeje się, brakuje miejsc opieki, a oddziały internistyczne stały się praktycznie oddziałami dla pacjentów geriatrycznych. Proponowane zmiany mają odpowiedzieć na te potrzeby, barierą może być jednak brak lekarzy, którzy na nowych oddziałach będą pracować. Dyrektorzy szpitali powiatowych podkreślają też, że zmiany nie mogą się odbyć kosztem dotychczasowej działalności, ale powinny być dodatkowymi usługami, rozszerzającymi ofertę opieki.
Z przedstawionej w tym roku ekspertyzy przygotowanej dla NIK wynika, że w krajach Unii Europejskiej liczba geriatrów przypadająca na milion mieszkańców wynosi od 16 do 50, w Polsce - 12,8.
Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej z ubiegłego roku, w Polsce mamy 518 aktywnych zawodowo geriatrów, najwięcej – 102 - w województwie śląskim. Przez pięć ostatnich lat (do lipca 2021) specjalizację ukończyło w całym kraju zaledwie 101 lekarzy, a zainteresowanie tą dziedzina medycyny spada. I to, mimo, że od 2004 r. jest uznawana w Polsce za priorytetową, a liczba dostępnych miejsc specjalizacyjnych wzrosła. W latach 2017-2019 w całym kraju wybrało ją zaledwie dwóch rezydentów, w 2020 r. trzech, a w 2021 r. tylko jeden. Stąd też w 2017 r. wśród aktywnych zawodowo geriatrów 52% stanowili lekarze w wieku powyżej 50. roku życia, w 2018 r. – 55%, a w 2019 r. i w 2020 r. już 56%.
Okres realizacji programu zaplanowano na lata 2022–2029. Kwota 7 mld zł pochodzić będzie z Funduszu Medycznego.

id