Ministerstwo Zdrowia przedstawia zalety bycia onkologiem

Reklama pomoże ważnej, ale mało obleganej specjalizacji?

Wybrałam onkologię, bo chcę pomóc zmienić statystyki – mówi Zuzanna Górska, studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na Wydziale Medycznym Collegium Medicum, w nowym spocie Ministerstwa Zdrowia zachęcającym młodych lekarzy do wyboru tej specjalizacji.
Film przytacza prognozy: zachoruje jeden na czterech mężczyzn i jedna na trzy kobiety. Co czwarta osoba umrze. Obecnie z powodu nowotworów odchodzi prawie 100 tys. osób – to jakby znikło miasto takie jak Koszalin lub Chorzów.
Na stronie planujedlugiezycie.pl zamieszczono także wypowiedzi pacjentów, którzy mówią o swojej wdzięczności dla lekarzy.
Czy kampania wpłynie na wybory młodych lekarzy? Resort liczy na to, że tak się stanie. Minister Adam Niedzielski podczas konferencji zorganizowanej w Gdańsku tłumaczył, że nowotwory są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, więc jest bardzo ważne, aby specjalizację z onkologii wybierało jak najwięcej osób.
Przekonywał, że osoby, które ją wybierają, nie tylko leczą pacjentów, ale rozwijają się naukowo – uczestniczą w badaniach klinicznych, mają okazję do współpracy międzynarodowej oraz stosowania innowacyjnych rozwiązań i zdobyczy nowych technologii.
Mimo to wśród młodych lekarzy na tę specjalizację brakuje chętnych − tylko 60 proc. miejsc rezydenckich jest wykorzystanych. Stąd kampania „Onkologia – włącz medyczną pasję!” przedstawiająca zalety tej dziedziny.
Warto dodać, że onkologia kliniczna jest dziedziną trudną, obejmuje nie tylko zagadnienia chemioterapii i hormonoterapii, ale również biologii molekularnej i leczenia ukierunkowanego, diagnostyki obrazowej, patomorfologii oraz pokrewnych dziedzin onkologicznych, czyli radioterapii i chirurgii onkologicznej.
Oprócz spotów i filmów z historiami pacjentów są też rozmowy ze specjalistami z różnych dziedzin onkologii: radioterapii, chirurgii onkologicznej czy onkologii klinicznej. Kampania jest realizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.

id