O jaką pensję minimalną będzie walczył Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy pod nowym przywództwem?
Krzysztofa Bukiela zastąpiła Grażyna Cebula-Kubat
Lek. Grażyna Cebula-Kubat, doświadczona działaczka związkowa, została wybrana nową przewodniczącą podczas zjazdu OZZL w dniach 14-15 października 2022 r.
Jakie cele stawia sobie nowa liderka?
Zmiany legislacyjne wprowadzające realne normy zatrudnienia dla lekarzy. Budowanie kultury większego szacunku dla siebie nawzajem, a nie traktowanie z góry z tytułu posiadanego stanowiska, doświadczenia zawodowego i tytułu naukowego. Leczenie bez lęku i presji prokuratora, zgodnie z najnowszymi osiągnieciami wiedzy medycznej, bez obaw w przypadku podejmowania działań i procedur w walce o życie i zdrowie pacjenta – to, jak wyjaśniła – będą najważniejsze zadania związku.
Grażyna Cebula-Kubat zapowiedziała też dążenie do zniesienia obowiązku refundacji przy wypisywaniu recept oraz do odciążenia lekarza od nadmiernej biurokracji. Ważnym wyzwaniem dla związku jest również odbudowa wizerunku lekarza.
OZZL będzie także zabiegał o zmianę ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. O jaką pensję minimalną będzie walczył związek? Są to 3 średnie krajowe dla lekarza specjalisty 2,5 dla lekarzy specjalizujących, 2 dla lekarza bez specjalizacji i 1,5 dla stażysty.
Przypomnijmy że lek. Grażyna Cebula-Kubat zastąpiła na stanowisku założyciela związku, lek. Krzysztofa Bukiela, który był jego szefem przez 30 lat i nie ubiegał się raz kolejny o tę funkcję. Jest specjalistką pediatrii i nefrologii, dotychczasową wiceprzewodniczącą Zarządu Krajowego OZZL, mieszka w Częstochowie.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy powstał w 1991 roku. Wywodzi się z tradycji powołanego w 1921 roku Związku Lekarzy Państwa Polskiego. Pierwszy Krajowy Zjazd Delegatów OZZL odbył się w 1992 roku. Głównym celem związku w pierwszych latach działania była zmiana systemu ochrony zdrowia, tak by doszło do poprawy sytuacji materialnej lekarzy.