Harfa i kołysanki przyspieszą zdrowienie wcześniaków. Nowy trend na oddziałach neonatologii

Muzykoterapia elementem kompleksowego leczenia

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny poinformował, że jako pierwsza placówka na Mazowszu wprowadza indywidualne sesje muzykoterapii dla dzieci przedwcześnie urodzonych i ich rodziców.
Terapia odbywa się na Pododdziale Wcześniaków i Intensywnej Terapii Oddziału Neonatologii w ramach wielospecjalistycznej opieki. Sesje przeznaczone są dla wcześniaków i chorych noworodków, po wcześniejszej konsultacji specjalisty neonatologa oraz psychologa opiekującego się matką.
Prowadzi je raz w tygodniu muzykoterapeutka Agata Fandri. Każdej sesji dla dzieci urodzonych począwszy od 32 tygodnia ciąży towarzyszy głos opiekuna oraz dźwięki harfy.
Muzykoterapeuta uczy opiekunów dziecka prostych kołysanek, które można śpiewać podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych, tulenia, karmienia. Uczy także dbania o uwielbiane przez dzieci rytuały, którym towarzyszą wybrane melodie na określoną porę dnia, m.in. na czas porannej pobudki, podczas karmienia, po drzemce, przed kąpielą. Nucenie, śpiew kołysanek, improwizacja – wszystko w towarzystwie dotyku – zapewniają spokój i regulację oddechu dziecka. Muzyka podczas sesji jest dostosowywana do nastroju noworodka. Stale obserwowane jest jego zachowanie, monitorowana saturacja, częstotliwość oddechów, tętno. Głos mamy i taty budują unikatową więź oraz zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa. Rodzicielskie dźwięki stanowią niezwykły zasób wspierania harmonijnego rozwoju dziecka urodzonego przedwcześnie.
Jak zapewniają autorzy przedsięwzięcia, rehabilitacja muzykoterapeutyczna przyspiesza zdrowienie. Pozytywnie oddziałuje na poziom monitorowanych parametrów życiowych, przyrost masy ciała dziecka, szybkość i tor rozwoju, naukę odruchu ssania, stymulację narządu słuchu, rozwój sensomotoryczny i psychoruchowy dziecka przy jednoczesnym niedopuszczeniu do nadmiernej stymulacji. Zapewnia także wzrost dobrostanu psychicznego i przeciwdziała zaburzeniom rozwojowym dzieci urodzonych przedwcześnie.
– Opieka nad wcześniakiem czy noworodkiem chorym to praca zespołowa. Zespół neonatologiczny to w naszym szpitalu lekarz neonatolog, pielęgniarka, położna, doradca laktacyjny, psycholog, fizjoterapeuta, neurologopeda. Marzyliśmy, żeby dołączył do nas muzykoterapeuta – mówi dr. n. med. Beata Pawlus, lekarz kierujący Oddziałem Neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny, konsultant województwa mazowieckiego w dziedzinie Neonatologii.
Dr Pawlus podkreśla, że w neonatologii używa się pojęcia „pacjent rozszerzony”, bo pacjentem jest nie tylko noworodek, ale także jego rodzice. Muzykoterapia pomaga im przejść całej rodzinie przez trudny okres.
– Chciałabym bardzo, żeby ta forma terapii stała się powszechna w każdym szpitalu leczącym najbardziej niedojrzałe i chore noworodki na Mazowszu. Jestem przekonana, że to możliwe – dodaje dr Beata Pawlus.
Agata Fandri, muzykoterapeutka Pododdziału Wcześniaków i Intensywnej Terapii Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny, przekonuje, że muzykoterapia to nie koncert, tylko używanie muzyki do celów terapeutycznych. – Dla dziecka naprawdę nie ma znaczenia, czy rodzic śpiewa czysto i równo. Dla niego najważniejsze jest, by słyszeć rodzica i mieć go blisko siebie. Na tym właśnie, między innymi, polega muzykoterapia – wyjaśnia.
Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny obok Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej jest drugą placówką w Polsce, w której muzykoterapeuci zatrudnieni są na oddziałach neonatologii.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować