Pielęgniarka wystawi kartę zgonu i zwolnienie lekarskie. Proces przekazywania kompetencji rozpoczęty

Od kiedy zmiany?

Pielęgniarki i ratownicy będą orzekać o zgonie – zakłada ustawa o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych przyjęta przez Sejm 27 października.
Na tym zmian nie koniec. Planuje się, by pielęgniarki mogły wystawiać zwolnienia. Jakie jeszcze kompetencje zarezerwowane do tej pory dla lekarzy zyskają przedstawiciele innych zawodów medycznych? Uporządkujmy.
Orzekanie o zgonie
Tę nową kompetencję zyskają ratownicy i pielęgniarki na mocy ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych. Aktualnie, po przyjęciu przez Sejm, ustawa jest w Senacie, a następnie trafi do podpisu prezydenta. Przewidziane w niej zmiany wejdą w życie pół roku od ogłoszenia. Konieczne będą także akty wykonawcze, które określą m.in., jakie warunki musi spełniać pielęgniarka uprawniona do orzekania o zgonie.
Jak informuje podyplomie.pl Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, planuje się, by o zgonie orzekały pielęgniarki z tytułem magistra pielęgniarstwa oraz posiadające specjalizację opieki paliatywnej, a także pracujące w zakładach opieki długoterminowej i hospicyjnej. Ponadto pielęgniarki, które wchodzą w skład zespołów ratownictwa medycznego w ramach czynności ratowniczych. Wymagane będzie odbycie odpowiedniego szkolenia.
– Gdy podopieczny domu opieki długoterminowej umiera, niejednokrotnie trzeba czekać na kartę zgonu nawet kilka dni, ponieważ lekarze są przeciążeni. Stąd propozycja, by pielęgniarki zyskały takie uprawnienia – tłumaczy prezes NRPiP.
Zofia Małas podkreśla, że przepisy szczegółowo określą, w jakich okolicznościach do zgonu wzywany jest koroner, w jakich lekarz, a kiedy kartę zgonu może wystawić pielęgniarka.
Orzeczenie o niezdolności do pracy
Jak przyznaje Zofia Małas, w resorcie zdrowia odbyło się wiele dyskusji dotyczących wprowadzenia przez NFZ nowej usługi: porady pielęgniarskiej w POZ. – Chcielibyśmy, aby w ramach porady pielęgniarskiej w POZ pielęgniarki były uprawnione do orzekania o krótkoterminowej niezdolności do pracy. Gdy z wywiadu i objawów wynika, że pacjent, który jest pod opieką pielęgniarki cierpi np. na zakażenie dróg moczowych i nie może pójść do pracy, nic nie stoi na przeszkodzie, by to pielęgniarka wystawiła mu zwolnienie na kilka dni – tłumaczy prezes Zofia Małas.
Czy zmiany są realne? Według Zofii Małas, proces przekazywania kompetencji ruszył i nie zostanie już zatrzymany. Jest tylko kwestią czasu, kiedy poszczególne zmiany będą wchodziły w życie. Przemawia za nimi odciążenie w pracy lekarzy rodzinnych i usprawnienie niewydolnego systemu, tak by poprawić dostęp pacjenta do świadczeń. Z jej słów wynika, że także prezes ZUS Gertruda Uścińska nie jest przeciwna nowym rozwiązaniom.
Czynności perfuzjonisty
W tym wypadku ustawa o zawodzie ratownika w sposób jednoznaczny określiła, że czynności związane z przetaczaniem płynów może wykonywać personel pielęgniarski. To formalność, bo w praktyce to zadanie zazwyczaj wykonują właśnie pielęgniarki.

id

Komentarze (2)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

...

19.11.2022 00:54

Dalsze rozmotowywanie systemu.Zamiast przyznać się do błędów tworzą kolejne. Burdelowacenie ,,ochrony,, zdrowia nabiera tempa!!

0

gp

08.11.2022 09:17

O, już nie ma L4! I naszych komentarzy. Niech żyje cenzura. A przecież można było przeprosić, przyznać się do błędu i poprawić artykuł. Ale cóż, lepiej usunąć nieprzychylne komentarze.

0