Burza w Sejmie o miliardy z NFZ

Czy to skok na kasę kosztem zdrowia?

W środę przed północą, podczas głosowania w Sejmie, przyjęte zostały zmiany, które spowodują przeniesienie do budżetu NFZ szeregu zadań finansowanych dotąd z budżetu państwa, takich jak świadczenia wysokospecjalistyczne, refundacja części leków czy ratownictwa medycznego. Łączna wartość tych zadań według szacunków opozycji obciąży budżet NFZ kwotą 13 mld zł, a nawet 17 mld zł. - Nie da się leczyć tak samo za mniej pieniędzy. Kolejki będą dłuższe - mówili posłowie.
Zmiany wprowadzono do rządowego projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która wpłynęła do Sejmu 9 listopada i procedowana była w ekspresowym tempie. We wtorek 15 listopada, w Komisji Zdrowia odbyło się pierwsze czytanie. Posłowie Komisji Zdrowia po dwóch godzinach burzliwej dyskusji odrzucili kontrowersyjny projekt w całości, o co wnioskowała opozycja.
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podczas komisji tłumaczył, że chodzi o optymalizację wydatków na ochronę zdrowia i przeniesienie ich do jednej instytucji. Podobnie tłumaczył w Sejmie odpowiadając na pytania posłów wiceminister Piotr Bromber, zapewniając, że programy będą nadal finansowane, tylko nie z budżetu resortu, a z NFZ.
Posłowie opozycji zarówno podczas obrad komisji, jak i dyskusji w Sejmie, alarmowali, że to skok na kasę. Wskazywali, że przeniesienie zadań, które dotąd finansował budżet państwa, do NFZ, bez równoczesnego przekazania środków na ich realizację, będzie musiało odbyć się kosztem świadczeń. 
Oburzali się, że projekt trafił pod obrady Sejmu z pominięciem konsultacji społecznych. Mimo wcześniejszego odrzucenia przez Komisję Zdrowia propozycji rządowych, kolejne głosowania - zarówno w komisji jak i na sali plenarnej - przebiegły już bez zaskoczenia. Posłowie przyjęli projekt.
Co dokładnie przewiduje przyjęty akt?
- Przekazanie do NFZ finansowania m.in. świadczeń wysokospecjalistycznych i leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych dla osób powyżej 75 lat, a także leków dla kobiet w ciąży.
- Objęcie przez NFZ finansowania leków i wyrobów medycznych w ramach programów polityki zdrowotnej ministra zdrowia. Dotyczyć to będzie Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2019-2023 i Rządowego programu polityki zdrowotnej Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022-2026 z modułem Leczenie DAA przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C pacjentów osadzonych w zakładach penitencjarnych na lata 2022-2024).
- Przeniesienie finansowania zadań zespołów ratownictwa medycznego z budżetu wojewodów do planu finansowego NFZ.
Pieniądze na realizację finansowania staży podyplomowych lekarzy i lekarzy dentystów będą przekazywane marszałkowi województwa przez właściwego wojewodę, a nie jak obecnie przez ministra zdrowia.
- Fundusz sfinansuje także zakup szczepionek wykorzystywanych do szczepień obowiązkowych w ramach programu szczepień ochronnych. Możliwe będzie jednorazowe zasilenie w 2023 r. Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 środkami pochodzącymi z funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Posłowie dopytywali na jaki konkretnie cel rząd przeznaczy zaoszczędzone w ten sposób pieniądze. Wielu z nich uważa, że posłużą na wsparcie budżetu państwa i wypłaty różnego rodzaju dodatków ogłoszonych przez rząd w związku z kryzysem energetycznym i inflacją.

id