BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Starostowie domagają się ustalenia maksymalnego wynagrodzenia dla personelu medycznego
Ogromna dziura w budżetach szpitali powiatowych powiększa się
Szpitale powiatowe 2022 rok zakończą długami i fatalnymi wynikami finansowymi. Grozi im całkowita destabilizacja finansowa – napisali członkowie Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego w stanowisku w sprawie sytuacji finansowej szpitali powiatowych.
W dokumencie samorządowcy podkreślają, że na sytuację szpitali wpływa inflacja, rosnące koszty energii, presja płacowa i zbyt niska wycena świadczeń w umowach z NFZ. Zadłużenie szpitali rośnie, deficyt pogłębia się. Niektóre szpitale prognozują stratę na poziomie 13 mln zł netto.
Jak czytamy dalej, katastrofalne dla sytuacji finansowej szpitali było włączenie od 1 lipca w wycenę świadczeń wszystkich środków przekazywanych przed 1 lipca 2022 r. na podwyżki wynagrodzeń tzw. odrębnymi strumieniami. W konsekwencji może to doprowadzić do utraty płynności finansowej. Obecnie dyrektorzy placówek nie widzą rozwiązań systemowych, które miałyby tę sytuację poprawić. Szukają rozwiązań doraźnych, często korzystając z pożyczek.
Samorządowcy ostrzegają, że szpitale samodzielnie nie uporają się z problemami finansowymi. Domagają się rozwiązań systemowych takich jak:
• określenie mapy potrzeb zdrowotnych na terenie województwa świętokrzyskiego i dostosowanie do niej działalności poszczególnych szpitali;
• ustalenie maksymalnego wynagrodzenia dla personelu medycznego, wycena świadczeń medycznych współmiernie do realiów;
• oddłużenie szpitali.
Według starosty buskiego, Jerzego Kolarza, przewodniczącego Konwentu, aby system ochrony zdrowia nie uległ załamaniu, konieczne są działania Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. - Wobec stale pogarszającej się sytuacji finansowej i kadrowej szpitali powiatowych sygnatariusze niniejszego stanowiska oczekują podjęcia natychmiastowych działań w zapewnieniu właściwego finansowania oraz pełnego pokrycia wzrostu kosztów funkcjonowania szpitali oraz decyzji Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, które pozwolą na poprawę warunków funkcjonowania szpitali – czytamy w dokumencie.