Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Kierunek lekarski na Akademii Kaliskiej przewyższy poziomem renomowane uczelnie medyczne?
Minister zdrowia pod głębokim wrażeniem stosowanych metod
O uruchomieniu kolejnego kierunku lekarskiego – tym razem na Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego – poinformował 19 grudnia resort edukacji i nauki.
To już piąta uczelnia wyższa, która otrzymała pozwolenie na prowadzenie kształcenia lekarzy od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.
Studenci rozpoczną naukę już w październiku 2023 roku, na początku będzie to 60 osób.
Konferencja prasowa na Wydziale Nauk o Zdrowiu Akademii Kaliskiej przerodziła się w okazałą uroczystość z udziałem miejscowych notabli i posłów. Rektor Akademii Kaliskiej, prof. Andrzej Wojtyła, dziękował za wsparcie posłom, a także Janowi Dziedziczakowi z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – To był proces bardzo długi. Wystąpiliśmy o pozwolenie na utworzenie tego kierunku w marcu 2022 roku. Było to poprzedzone wizytami ministra szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra edukacji i nauki, prof. Przemysława Czarnka, wiceministra zdrowia Adama Brombera i wreszcie ostatnio ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - mówił rektor.
Dodał, że nie obyło się bez problemów. Niespodziewanie pod koniec maja rozpoczęła się kontrola Najwyższej Izby Kontroli dotycząca przygotowania miejsca i kadry naukowej do utworzenia studiów lekarskich.
- Kontrola wykazała wzorowe przygotowanie na kierunkach prowadzonych na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Podejrzewam, że to mogło również wpłynąć na wydanie nam formalnej zgody na kształcenie lekarzy – mówił rektor Wojtyła.
Zgodnie z komunikatem zamieszczonym na stronie internetowej uczelni, z czasem uruchomione będą studia niestacjonarne, być może w języku angielskim. Rektor nie kryje też ambicji przekształcenia Akademii Kaliskiej w Uniwersytet Kaliski.
- Jest nadzieja, że osoby, które ukończą Akademię Kaliską, zwiążą się z Kaliszem i południową Wielkopolską – powiedziała podczas uroczystości poseł Katarzyna Sójka. – Jestem przekonana, że kształcenie na kierunku lekarskim w Akademii Kaliskiej będzie bardzo dobre – wiem, że nasze szpitale w Kaliszu, Pleszewie, czy Ostrowie będą zaangażowane w kształcenie. Jestem pewna, że kadra, którą znam, będzie się mogła zaangażować i jestem przekonana, że efekty podczas Lekarskiego Egzaminu Końcowego, będą w związku z tym doskonałe.
Poseł Jan Mosiński dodał, że jest już potwierdzenie, że pozytywnie został rozpatrzony wniosek emisję obligacji z rezerwy ogólnej na kwotę 3 mln zł, na potrzeby Akademii Kaliskiej.
– Kiedy minister zdrowia Adam Niedzielski był z wizytą w Akademii Kaliskiej, był pod głębokim wrażeniem wyposażenia materiałowego i środków dydaktycznych, które są tutaj stosowane – dodał poseł Tomasz Ławniczak. – Porównując kaliską uczelnię z najbardziej renomowanymi uczelniami medycznymi w Polsce stwierdził, że pod pewnymi względami nie są one tak wyposażone jak Akademia Kaliska i przyszły Uniwersytet Kaliski.
Prezydent miasta Krystian Kinastowski zapowiedział uruchomienie – wspólnie z Akademią Kaliską – specjalnego kursu przygotowawczego dla maturzystów, podczas którego będą mieli zajęcia z chemii i biologii, dzięki czemu młodzi kaliszanie pomyślniej przejdą rekrutację, która odbywa się centralnie.
– Chcemy, żeby jak najwięcej osób z Kalisza u nas studiowało. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, z jakimi problemami boryka się kaliski szpital i jednym z nich jest brak chętnych do odbycia rezydentury. Jestem przekonany, że w długoterminowej perspektywie ta dzisiejsza inicjatywa, rozwiążę szereg problemów. Musimy się spotkać w najbliższym czasie z dyrektorami szkół i zorganizujemy taki pilotażowy program kursu przygotowawczego z zakresu chemii i biologii. Mamy doświadczenie prowadzenia takich kursów dla nauk ścisłych. W najbliższym czasie doprecyzujemy szczegóły i ruszymy z kursami już na początku drugiego semestru – dodał prezydent Kalisza.
Przypomnijmy, że w tym roku akademickim (2022/2023) jednolite studia magisterskie na kierunku lekarskim uruchomiły: Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu.
W przyszłym roku natomiast kształcenie lekarzy rozpoczną także: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie oraz Akademia Mazowiecka w Płocku.