Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Mobber nie wie, że nim jest. W OZZL powstała komórka zajmująca się mobbingiem wśród lekarzy
Szpitale muszą stać się przyjaznym miejscem pracy
– Na mobbing najczęściej skarżą się młodzi lekarze. Gdy słyszą groźbę: „Jak nie weźmiesz dyżuru na SOR, to nie zrobisz specjalizacji”, boją się odmówić – mówi podyplomie.pl lek. Grażyna Cebula-Kubat, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Ponieważ takich skarg jest wiele, Zarząd Krajowy OZZL powołał komisję do spraw przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji. W jej skład weszli: mec. Marzena Zalewska, lek. Julia Pankiewicz, lek. Piotr Watoła, dr n. med. Agata Hałabuda, dr n. med. Małgorzata Zatke-Witkowska oraz lek. Grażyna Cebula-Kubat.
Jak tłumaczy przewodnicząca OZZL, mobbing w szpitalach jest zarówno pionowy – czyli między kierownikami i pracownikami, jak i poziomy – między samymi lekarzami.
– Często przypomina to efekt podgrzewanej żaby. Lekarz znosi przez długi czas złą atmosferę w pracy, nieprzyjemne zdarzenia. Zmniejsza się jego wydajność, narasta frustracja, w końcu już nie wytrzymuje i idzie na zwolnienie lekarskie lub decyduje się zmienić miejsce pracy – mówi Grażyna Cebula-Kubat. Jak dodaje, celem komisji jest właśnie zmiana tej sytuacji.
Przewodnicząca informuje, że komisja przygotowuje się, by w lutym przeprowadzić akcję informacyjną w szpitalach. – Często mobber nie jest świadomy tego, że nim jest, bo sam przejął kiedyś złe wzorce. Będziemy uświadamiać wszystkim, jakie zachowania są złe i wymagają zmiany – tłumaczy szefowa związku.
Grażyna Cebula-Kubat podkreśla, że komisja, w której składzie jest m.in. prawnik i psychiatra, to odpowiednie miejsce, do którego można się zwrócić po pomoc. Należy wysłać list do rąk własnych członka komisji z opisem zdarzenia i podpisać się.
Przypomnijmy, że za każdym razem, gdy pracownik złoży skargę na mobbing lub molestowanie w pracy, dyrekcja szpitala jest zobowiązana powołać komisję, która wyjaśni zdarzenie. W praktyce jednak może się zdarzyć, że to nie zadziała – komisja zakładowa nie zostanie powołana lub pracownik boi się zgłosić sprawę. Nowy organ powołany przez OZZL będzie wparciem m.in. w takich sytuacjach.
OZZL jest członkiem Europejskiej Federacji Lekarzy Etatowych (FEMS – European Federation of Salaried Doctors) – międzynarodowej organizacji non profit zajmującej się warunkami pracy i wynagradzania lekarzy, obroną interesów europejskich lekarzy oraz udziałem w realizacji polityki zdrowotnej na poziomie europejskim. Związek korzysta z bogatych doświadczeń tej organizacji, także w kwestii mobbingu i molestowania w pracy.